FSB v Murmansku zabránila spáchání teroristického útoku ukrajinským nacistům

MURMANSK | V Murmansku byl zadržen stoupenec ukrajinské extremistické nacistické organizace Pravý sektor, který plánoval útok u budovy místních úřadů, uvedla ve středu FSB, kterou cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

FSB

„Bylo zabráněno činnosti stoupence extremistické organizace Pravý sektor, který připravoval teroristický útok u budovy místní samosprávy Murmanska s použitím amatérské výbušniny,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Jednalo se Rusa narozeného v roce 1983, který byl zadržen v Murmansku při vytahování amatérské výbušniny o velké kapacitě ze skrýše. Byla zahájeno trestné stíhání ve věci příprava k teroristickému útoku.

V Murmansku 5. prosince došlo k evakuaci úřadu vlády Murmanské oblasti a budovy rozhodčího soudu. Důvodem byla zpráva, že se v nich nachází bomba.

Ukrajinský Pravý sektor byl zpočátku neformálním sdružením aktivistů řady ukrajinských nacionalistických organizací, který vznikl během protestních akcí mezi prosincem 2013 a únorem 2014 na Majdanu v Kyjevě. Po svržení prezidenta Viktora Janukovyče se v březnu 2014 Pravý sektor přetvořil do politické nacistické strany. V jeho čele zpočátku stál Dmitro Jaroš a od roku 2016 Andrij Tarasenko.