Rusko, Turecko a Írán chtějí koordinovat likvidaci teroristických zmrdů v Sýrii

NUR-SULTAN | Rusko, Turecko a Írán ve středu přislíbily, že budou společně koordinovat kroky zaměřené na eliminaci teroristů v provincii Idlib na severozápadě Sýrie. Uvádí se to ve společném prohlášení, které zmíněné země vydaly ve středu po nejnovějším kole rozhovorů o Sýrii v Kazachstánu.

prezidenti Ruhání, Putin a Erdogan | reprofoto: TASS

Účastníci jednání vyjádřili znepokojení z rostoucí přítomnosti teroristických skupin v Idlibu a zdůraznili nezbytnost zajištění klidu zbraní přímo v terénu. Informovala o tom agentura Reuters. V pořadí již 14. kola rozhovorů o Sýrii v kazašském hlavním městě Nur-Sultan (dříve Astana) se zúčastnili i vyjednávači syrské vlády a ozbrojené opozice.

Rusko, Turecko a Írán – jako garanti tzv. astanského mírového procesu – v závěrečném prohlášení přislíbili přijetí konkrétních opatření na ochranu civilního obyvatelstva v provincii Idlib. O další koordinaci kroků v Sýrii by měly na lednové schůzce jednat prezident Ruské federace Vladimir Vladimirovič Putin a turecký vůdce Recep Tayyip Erdoğan.

Středeční deklarace podle agentury TASS vyzývá ke zintenzivnění přísunu mezinárodní humanitární pomoci pro všechny obyvatele Sýrie bez jakékoli diskriminace, politizace a předběžných podmínek.