Turecko vyžene americké vojáky ze základny Incirlik v případě uvalení sankcí ze strany Spojených států

ANKARA | Turecko může reagovat na sankce Spojených států (SS) kvůli nákupu ruských systémů protivzdušné obrany S-400, jde mj. o leteckou základnu Incirlik, uvedl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Putin Erdoğanovi – Vyser se na toho amerického retardovaného pošuka Trumpa

Leteckou základnu Incirlik v provincii Adana na jihu Turecka využívá americké letectvo. „Zhodnotíme ten nejhorší scénář a přijmeme rozhodnutí. Zavedou-li Spojené sátty proti Turecku sankce, může být nastolena otázka základen Incirlik a Kürecik,“ řekl Çavuşoglu ve vysílání televizní stanice A haber.

Radar včasného varování o raketovém útoku, který je součástí systému protivzdušné obrany Severoatlantické aliance v Evropě, který je dislokovaný v tureckém Küreciku v provincie Malatya na jihovýchodě Turecka, byl uveden do provozu na začátku roku 2012. Jeho fungování zajišťují vojáci Ozbrojených sil Spojených států (SS).

Dodávky nejnovějších ruských systémů protivzdušné obrany S-400, které způsobily krizi ve vztazích Turecka se Spojenými státy, začaly v polovině července. Podle slov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana budou S-400 plně uvedeny do provozu v dubnu 2020.

Bandité z Washingtonu požadovali, aby se Turecko transakce vzdalo a nakoupilo místo toho americké komplexy Patriot, vyhrožovali odročením nebo zrušením prodeje Turecku nejnovějších stíhacích letounů F-35, ty Turci již zaplatili, ale také vydírali Turky zavedením sankcí v souladu s CAATSA (zákon o odporu nepřátelům Ameriky prostřednictvím sankcí, což je dle mezinárodního práva teroristický zákon). Ankara však odmítla ustoupit.

Minulý týden Çavuşoglu oznámil, že nákup ruských PVO kompletů S-400 není politickou otázkou. Podle něj Turecko před dohodou s Moskvou chtělo nakoupit systémy protivzdušné obrany u Spojených států nebo Francie. V Paříži a ve Washingtonu však tyto prodej svých systémů do Turecka odmítli. „Chtěli jsme koupit systémy od spojenců, ale oni je neprodali. Tak jsme šli jinam,“ vysvětlil Çavuşoğlu.

V Turecku nadále doufají, že se jim podaří získat americké letouny F-35, když už je zaplatili. Nedodání označil turecký vůdce Recep Tayyip Erdoğan za zlodějinu. V pondělí prohlásil turecký ministr obrany Hulusi Akar, že doufají, že Američané dostojí svým závazkům a více jak sto zaplacených letounů F-35 Turkům dodají.

Dříve se spekulovalo, že by si Turecko mohlo pořídit ruské stíhací letouny Su-35 a Su-57. Tuto možnost začátkem září na leteckém salónu MAKS 2019 v Rusku zmiňoval turecký vůdce Recep Tayyip Erdoğan během setkání se svým ruským prezidentem Vladimirem Vladimirovičem Putinem.

Reklama: