Benešovskou nemocnici ochromil počítačový kryptovirus

BENEŠOV | Benešovskou nemocnici včera v noci ochromil počítačový kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém. Provoz byl včera významně omezen, protože nešlo spustit žádný přístroj, všechny plánované operace byly zrušené. ČTK o tom informoval mluvčí nemocnice Petr Ballek. Nemocnici již nabízí pomoc Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, psal včera Sputnik.

Ilustrační snímek

„Provoz Benešovské nemocnice je výrazně omezen, protože kryptovirus v noci napadl nemocniční počítačový systém. Nemocnice uvádí, že nejde spustit žádný přístroj, včetně počítačové sítě, proto jsou zrušeny všechny plánované operace,“ informovala včera světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Jak uvedl mluvčí Ballek, událost nastala v 02:50 hodin. Na nápravě nyní intenzivně pracují IT specialisté: „V současné době je významně omezen provoz nemocnice. Nelze spustit žádný laboratorní ani jiný přístroj včetně počítačové sítě. Prosíme všechny pacienty, kteří nemusí bezpodmínečně navštívit benešovskou nemocnici, aby svou návštěvu doložili nebo se obrátili na jiné zdravotnické zařízení,“ uvedl Ballek pro ČTK včera před 07:30 hodin.

Akcionářem nemocnice je Středočeský kraj. Jak uvedl tiskový mluvčí, v nemocnici zasedal krizový štáb. O situaci byla informována i záchranná služba a další zdravotnická zařízení v okolí.

K celé situaci se již vyjádřil i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který uvedl, že se snaží nemocnici kontaktovat a nabídnout pomoc: „Zjišťujeme konkrétní informace, co se stalo. Zatím je nemáme. Nabídneme nemocnici naši pomoc, jsme schopní tam i přijet a pomoci se zjišťováním. Potom jim doporučíme kroky, jak to napravit,“ oznámil tiskový mluvčí Radek Holý.

Zmínil, že může nastat několik scénářů. Podle něj může nemocnice svá data i ztratit. „Pokud jsou data zašifrovaná, může být i pozdě. Kdyby měli data zálohovaná na discích oddělených od sítě a virus se tam nemohl rozšířit, později se data obnoví ze záloh. Pokud data zálohovaná nemají, může se to podařit rozšifrovat, ale také nemusí, což by v krajním případě mohlo vést ke ztrátě dat,“ oznámil mluvčí.

Benešovská nemocnice je spádovou oblastí pro 120 tisíc obyvatel, v turistické sezóně je to až čtvrt milionu lidí. Nemocnici využívají pacienti z Benešovska, z Votic, Vlašimi, Sedlčan, Sázavy a jejich okolí a z okresů Praha-východ, Praha-západ a Tábor.

Reklama: