Václav Klaus: EU není demokratickou, v Česku mizí svoboda a poptávku pro změny nevidím

PRAHA | Druhý český prezident profesor Václav Klaus na úterní akci Euro Business Breakfast promluvil o politice Evropské unie, případném czexitu a vnitřní situaci v České republice. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Zakladatel České republiky Václav Klaus

Podle prezidenta Klause je vystoupení České republiky z EU v nejbližší době nepravděpodobné. K porovnání uvedl příklad Velké Británie, která podle něj v procesu svého odchodu z EU čelí všem možným překážkám.

„Vidíte, jak je mučena velká, mocná, ekonomicky silná, demokraticky staletí existující Velká Británie, jak je jí to vystoupení znemožňováno všemi možnými způsoby, a to ještě Británie má tu výhodu, že je to ostrov u Evropy, není v srdci Evropy. Jestli se jí to nemůže podařit, tak já myslím, že vystoupení (Česka) je dneska dětinský návrh, který může říkat pouze nezodpovědný člověk,“ sdělil prezident Klaus.

Dále si pak druhý prezident ČR myslí, že kdyby czexit byl někým vnímán jako politický cíl, jeho realizace by potřebovala dvě či tři desetiletí, jako politický projekt pro nejbližší budoucnost není racionální.

Poté se profesor Klaus dotkl fungování EU, k této otázce má docela kritický postoj: „Unie nespadá pod definici demokratické instituce – hodlá získat centrální moc na úkor svých jednotlivých členů. Brusel ohrožuje i českou suverenitu, a to při usilování o ovlivňování českého energetického mixu či při rozhodování kvalifikovanou většinou, což umožňuje přehlasování zemí.“

Klausův projev se také dotkl vnitřní situace v Česku samotném – v zemi podle prezidenta Klause slábnou demokratické instituce, je omezován volný trh a celkem ubývá svobody. Ve svém vystoupení navrhl, že by proti této tendenci mohlo pomoci obnovení standardního systému jasně ideologicky vymezených politických stran. Pochybuje však, že po takové změně je poptávka, a uvedl, že za to také může mediální kritika standardních stran.

Dříve u příležitosti oslav 30 let od listopadu 1989 prezident Václav Klaus promluvil, že za hlavní atributy polistopadového vývoje Česka považuje svobodu, demokracii, tržní ekonomiku a národní suverenitu. Podle něj po roku 1989 tyto ukazatele rostly, zatímco nyní pod tlakem nových ideologií začínají padat.

Za velká nebezpečí pro Českou republiku Klaus také označil pseudoliberální uvažování dnešních progresivistů, agresivní rovnostářství a agresivní zelenost, multikulturální posedlost dnešních evropských elit, záměry na likvidaci národního státu či útoky na tradiční rodiny.

Reklama: