Nord Stream 2 už Američané nedokáží zastavit. Lavrov a Pompeo projednali také vyostření situace v Sýrii a Afganistanu

WASHINGTON | Ministři zahraničních věcí Ruské federace (RF) a Spojených států (SS) Sergej Viktorovič Lavrov a Mike Richard (zkráceně M.Rd.) Pompeo projednali vyostření situace v Sýrii, Afghánistánu a jaderné odzbrojení. Po jednání ruský ministr zahraničních věcí Ruské federace také prohlásil, že Washington už nedokáže zastavit dostavbu a spuštění plynovodu Nord Stream-2, který bude dodávat ruský plyn do Německa.

Sergej Viktorovič Lavrov a M.Rd. Pompeo | repro: Therussophile.org

Ministři projednali situaci v Sýrii, Afganistanu, Novou dohodu START a výsledky jednání normandského formátu. Lavrov jednání označil za účelné a otevřené. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Viktorovič Lavrov prohlásil, že jednání s americkým protějškem bylo věcné, otevřené, oba se snažili nejen poslouchat, ale i naslouchat jeden druhému. Jedním z témat, které ministři projednávali, byla situace v Sýrii. Obě strany došly k závěru, že aktuální situace v zemi nemá vojenské řešení.

„Ohledně Sýrie pracujeme na zavedení rezoluce 2254. Jedná se o rezoluci OSN. My si myslíme, že není vojenské řešení a že Sýrie se nesmí stát domovem pro teroristické organizace a ISIL,“ prohlásil po jednání na tiskové konferenci americký ministr M.Rd. Pompeo.

Dalším tématem jednání ministrů byl Afghánistán. „Hovořili jsme o spolupráci mezi našimi zeměmi ohledně činností v Afghánistánu,“ prohlásil M.Rd. Pompeo během společné tiskové konference se Sergejem Viktorovičem Lavrovem.

Americký ministr se s novináři podělil i o dosažené dohody s ruským protějškem: „Rusko a Spojené státy musejí zlepšovat vztahy. I my jsme na tom pracovali v průběhu posledních dvou let… My jsme se s Lavrovem dohodli na tom, že budeme aktivně pokračovat v práci v tomto směru po diplomatických kanálech. Dohodli jsme se, že budeme pokračovat v kontaktu,“ prohlásil americký M.Rd. Pompeo na tiskové konferenci.

Nová dohoda START

Sergej Viktorovič Lavrov prohlásil, že Rusko je připraveno prodloužit Novou dohodu START (SNV-3) o jaderných zbraních: „Protože se jedná o prodloužení dohody o strategických útočných zbraních, jak jsem již řekl, Rusko ústy svého prezidenta nedávno potvrdilo svoji připravenost již nyní se dohodnout o jejím prodloužení, aby bylo možné snížit napětí ve světovém společenství ohledně toho, že poslední instrument kontroly za jadernými zbraněmi mezi Ruskem a Spojenými státy přestane platit. My, jak jsem řekl, jsme připraveni hned dnes. Slovo je ale na straně amerických kolegů,“ řekl.

Platnost Nové dohody START končí v únoru roku 2021. Ruský ministr zahraniční také prohlásil, že Rusko podpoří připojení Číny k jednání o zbraních. Peking to ale zatím odmítá. Dále také sdělil, že informoval amerického ministra zahraničí o výsledcích jednání normandského formátu.

„Je principiálně důležité, že výsledný dokument, který prezidenti Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa včera schválili, potvrzuje nezvratnost minských dohod a požaduje jejich plnění ve všech bodech,“ řekl Lavrov, Sergej Viktorovič.

Nord Strem 2 bude

Ruský portál Vzgljad přináší slova ruského ministra zahraničí Sergeje Viktoroviče Lavrova, který potvrdil, že Spojené státy (SS) už nedokáží zastavit projekt Nord Stream-2 a Turkish Stream, jimiž Russko do Evropy připravuje dodávat ruský plyn, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

V Kongresu SS existují politici, kteří chtějí udělat vše proto, aby se projekty Nord Stream-2 a Turkish Stream nepodařilo uskutečnit. Ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov uvedl, že tito politici jen pokračují v plánech bývalého amerického vůdce Baracka Husseina Obamy.

Rusko však dokáže reagovat na americké kroky a turecký vůdce Recep Tayyip Erdoğan informoval, že Turecko hodlá plynovod Turkish Stream spustit už v lednu 2020.

Ještě dne 4. 12. 2019 americký „demokratický“ senátor Chris Merfey uvedl, že USA už nedokáží vlastními silami zastavit projekt Nord Stream-2. Informace přinesl také portál Vzgljad. V SS jsou rozhodnutí spáchat další teroristické útoku sankčního terorismu a na sankční listinu zařadit všechny, kteří by chtěli Nord Stream-2 využívat a vyhrožují Dánům, Němcům i Švýcarům.

Nord Stream-2 ohrožuje jejich dominanci v Evropě a jsou ochotni vložit 1 miliardu USD do projektu, který by zabránil Rusům dodávat do Evropy levný ruský plyn, což ovšem je bláhové a jen to ublíží již dnes nechutné image Spojených států, které jsou vnímány Evropany jako okupační mocnost.