Snahu obnovit skokanské můstky ve Frenštátě potvrdilo memorandum o spolupráci

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM | Na spolupráci při obnově a rozvoji Skokanského areálu Jiřího Rašky se shodly Moravskoslezský kraj, město Frenštát pod Radhoštěm, obec Trojanovice, TJ Frenštát pod Radhoštěm a Svaz lyžařů ČR. Jejich společným cílem je aktivně hledat finanční zdroje na realizaci celkové rekonstrukce areálu.

Areál skokanských můstků ve Frenštátě pod Radhoštěm

„Skok na lyžích je disciplína, která vždy Moravskoslezskému kraji významně zvyšovala sportovní prestiž. Nespočet úspěchů a medailí, stejně jako závody světového formátu k můstkům ve Frenštátu prostě patří. Proto jsem přesvědčený, že je naší povinností na tuto hvězdnou tradici navázat a udělat maximum pro obnovu celého areálu. Podpoříme tím nejen vrcholový sport, ale také naši mládež a společenský život v regionu,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny a připomněl, že celková rekonstrukce z areálu udělá moderní sportoviště na evropské úrovni s kapacitou minimálně deset tisíc diváků.

Moravskoslezský kraj spolufinancoval architektonicko-urbanistickou studii, která řeší revitalizaci celého areálu, tedy můstků, lanovky, tribuny, ale také zázemí a například parkoviště pro návštěvníky. „Významně jsme také pomohli vyřešit majetkoprávní vztahy, přispěli jsme na odkup pozemků pod můstky. Dnes už celý areál patří TJ Frenštát pod Radhoštěm, která vlastní i část pozemků. Jejich zbytek je v majetku města Frenštát pod Radhoštěm a obce Trojanovice,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny a dodal, že revitalizace areálu bude velmi nákladná, počítá se stamiliony korun. Přesnější náklady určí dokumentace pro územní řízení, jejíž vypracování bude zadáno na základě hotové architektonicko-urbanistické studie. Na vypracování dokumentace pro územní řízení získala TJ Frenštát pod Radhoštěm od Moravskoslezského kraje 2 miliony korun.

„Skokanská infrastruktura je v České republice katastrofálně zanedbaná a právě Moravskoslezský kraj se může stát místem, kde bude vyrůstat nová skokanská generace, a který se stane lídrem skoků. Rekonstrukce má také přeshraniční dosah, protože by do Frenštátu začali jezdit trénovat skokani z Polska, Rakušané nebo Slovinci. Nový areál by byl také přitažlivý pro lyžařskou federaci a pro pořádání závodů světového formátu. Věřím, že se nám podaří získat podporu státu, popřípadě dalších partnerů,“ řekl předseda odborné sekce skoku na lyžích Svazů lyžařů ČR Jakub Janda a doplnil, že areál by mohl být využíván nejen pro sport, ale i pro jiné kulturní a společenské akce.

V architektonicko-urbanistické studii, ze které bude celková revitalizace areálu vycházet, je mimo jiné navržena stavba pátého skokanského můstku a změna můstku K-90 na K-100, vybudování a posunutí nové skokanské věže s rozhlednou, změna profilu doskoku, zázemí pro sportovce i návštěvníky včetně parkovišť, lanovky, Muzea Jiřího Rašky a tribuny pro deset tisíc diváků. Realizace stavby je navržena ve dvou etapách. Opravy můstků a stavba nové věže by měly být dokončeny v roce 2023. Druhá etapa se týká stavby pátého můstku a dobudování můstku K-100, a měla by být hotova v roce 2030, kdy by město Frenštát pod Radhoštěm mohlo hostit Světový pohár mužů.

Memorandum o vzájemné spolupráci při realizaci obnovy skokanského areálu Jiřího Rašky ve Frenštátě pod Radhoštěm podepsali:
– za Moravskoslezský kraj náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny
– za Frenštát pod Radhoštěm starosta Miroslav Halatin
– za obec Trojanovice starosta Jiří Novotný ‚
. za TJ Frenštát pod Radhoštěm předseda Adolf Hüttl a místopředseda Jiří Novotný
– za Svaz lyžařů ČR president Lukáš Heřmanský a Jakub Janda (poslanec a skokan na lyžích)

Reklama: