Kdo a co straší Fendrychovi ve věži?

Zdá se, že přátel pravdy a lásky z pražské kavárny se zmocnila hysterie. Při pomyšlení, že by snad TV NOVA byla v budoucnu ovládána skupinou PPF, jímá tyto dobré lidi hrůza. Je přitom zajímavé, že varování před vlivem podnikatelské skupiny PPF přichází z mediálního domu, který je vlastněn neblaze proslulým finančníkem Zdeňkem Bakalou.

Jiří Paroubek | reprofoto z mediální žumpy ČT24

Bakala se svým společníkem přivedli ke smutným koncům největší těžařskou společnost v zemi, OKD. A tuto společnost před jejím bankrotem tito podaření borci opustili a ponechali řešení nastalé situace a tedy i výdaje českému státu. Přitom se odhaduje, že Bakala se společníkem vydělali (a „vydělali“) v OKD za zhruba deset let své činnosti nejméně 100 – 120 mld. Kč. Rád bych se zmýlil, ale naprostá většina těchto peněz nejen, že nezůstala na Ostravsku k jeho rozvoji, ona nezůstala ani v Česku. Bakala pak dokonce ještě v zahraničních novinách v této souvislosti drze tvrdil, že své peníze musí investovat jinde, nežli ve zkorumpovaném Česku.

Ve světle zjištění sněmovní vyšetřovací komise v kauze OKD bych čekal, že nejvyšší státní zástupce Zeman vystoupí stejně razantně vůči Bakalovi, Pokornému a spol., kteří připravili chybnou privatizaci minoritního podílu státu v OKD a další rošťárny, jako to udělal vůči premiérovi. Má otázka zní, jak je to možné? Nejvyšší prokurátor státu Zeman se neobává premiéra, ale zato se obává hlavního financiéra Knihovny Václava Havla… Jak je to jen možné? Jsou přátelé Schwarzenbergů, ODS a obecně pražské kavárny zcela nedotknutelní? Podnikatelská skupina PPF má zcela jiné zájmy nežli Bakala. Určitě to nejsou andělé, ale chtějí dělat byznys u nás, v Rusku, v Číně i jinde ve světě. A nezůstávají za nimi pomníky typu OKD, jako za přítelem pražské kavárny Bakalou.

Pokud bude skupina PPF vlastníkem TV NOVA, alespoň já osobně se neobávám, že by této televizi bylo například neobjektivní a jednostranné zpravodajství tak, jako je to dnes zcela obvyklé v České televizi. Článek známého exponenta pražské kavárny, sloužícího momentálně zřejmě zájmům amerických zpravodajských služeb, M. Fendrycha na Aktuálně.cz je vrcholem politické stupidity a lživosti. Že prý „Kellnerův Home credit“ je tajnou PR agenturou komunistické Číny. V textu článku se dozvídáme podobné stupidity, jaké jsme mohli číst za bývalého režimu v Rudém právu např. o amerických imperialistech a německých revanšistech a vůbec o zločinné světové buržoazii.

Volně řečeno s Fendrychem, čeká nás prý od PPF přesvědčování, že „Čína je ráj“ a „že by snad bylo nejrozumnější zavést u nás taky mix totalitního komunismu a státního kapitalismu“. A další Fendrychův blábol: „….vsadili byste teď na to, že Petr Kellner odolá pokušení použít TV NOVA jako silnou páku ke zkrášlování obrazu brutální Číny?“.

Další bláboly z Fendrychova článku už nemá smysl komentovat, jsou výronem ducha raněného ideologickou předpojatostí. Nepravdivě píše například o tom, že za V. Havla bylo všechno jinak a dělala se jiná zahraniční politika vůči Číně (již tehdy platil princip jediné Číny). A teď prý došlo k „obratu“. Že prý jsme dřív dělali vůči Číně politiku lidských práv a teď prý Zeman obrátil českou politiku k „ekonomické diplomacii“.

Když jsem odlétal v roce 2005 jako premiér na státní návštěvu Číny, byl jsem předtím samozřejmě v kontaktu s bývalým prezidentem V. Havlem. Nevzpomínám si ale, že by V. Havel projevoval vůči Číně nenávist, jakou projevuje ve svém článku Fendrych a jinde při jiných příležitostech i další koryfejové pražské kavárny. V.Havel bral celou záležitost kolem mé cesty do Číny zcela věcně a pozitivně. Do půl roku po mé státní návštěvě v Číně přiletěl do Prahy s početným doprovodem k jednáním o obchodě, investicích a vzájemných vztazích tehdejší předseda čínské vlády Wen Ťia-pao. Také tehdy V. Havel ani mě osobně, ani veřejně neřekl žádnou výhradu k této návštěvě.

Zejména velké západoevropské státy jako jsou Británie, Francie, Německo, ale také Itálie usilují o vzájemné velmi korektní hospodářské vztahy s ČLR. Nikdo z představitelů těchto zemí přitom nechce školit čínské představitele z lidských práv… Osobně oceňuji, že prezident Zeman, a také postupně Sobotkova a Babišova vláda, navázali na intermezzo z doby oživení česko-čínských vztahů z doby vlády pod mým vedením. A dělali a dělají mnohé, aby se tyto vztahy dostaly v našem národním zájmu na vyšší úroveň.

Dělat z P. Kellnera, PPF a z Home Creditu čínské a komunistické agenty, jak se o to pokouší Fendrych, je hloupé a samozřejmě lživé. Proč by největší kapitalista v zemi měl zájem na obnově komunismu v Česku. Celý článek Fendrycha, plný lží a pitomostí je jen ukázkou toho, jak musí být pražská kavárna nervózní z toho, že jedno z nejvýznamnějších a nejvlivnějších médií v zemi nebude ovládáno jejich lidmi. A že se třeba v důsledku toho v TV NOVA dokonce můžeme dozvědět i objektivní informace.

Reklama: