Kde budu Američané kadit? Na ISS se porouchala americká toaleta

WASHINGTON – MOSKVA | Toaleta v americké části Mezinárodní vesmírné stanice znovu nefunguje, astronauti využívají vybavení v ruském segmentu. Vyplývá to z rozhovorů mezi posádkou ISS s odborníky na Zemi, které vysílá NASA. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Orbitální stanice ISS

Na ISS jsou dvě toalety ruské výroby – v ruském modulu Zvezda – a v americkém Tranquility. Kromě toho jsou toalety ve dvou pilotovaných lodích Sojuz připojených ke stanici, ty se ale využívají v průběhu autonomního letu a jen v krajním případě při pobytu na ISS.

Jak oznámil kosmonautovi Alexandru Skvorcovovi odborník z Centra pro řízení letu v Moskevské oblasti, kvůli opravám na toaletě v americké části budou astronauti navštěvovat ruské zařízení. Skvorcov odpověděl, že vzal tuto informaci na vědomí.

V tiskové služba Roskomosu Sputniku oznámili, že toaleta v ruské části ISS funguje normálně. Koncem listopadu velitel ISS Ital Luca Parmitano pozemním odborníkům oznámil, že toaleta v modulu Tranquility nefunguje kvůli neustálé indikaci poruch. V souvislosti s tím začali astronauti užívat sáčku na moč UCD, které jsou skladovány v evropském modulu Columbus. Později posádka vyměnila separátor a obnovila fungování toalety.

V současné době pracují na ISS Rusové Alexandr Skvorcov a Oleg Skripočka, Američané Christina Cooková, Andrew Morgan a Jessica Meirová a také Ital Luca Parmitano.