Sýrie hodlá obnovit kontrolu nad územím, které okupují američtí agresoři

NEW YORK – DAMAŠEK | Syrská arabská republiky hodlá obnovit svou svrchovanost nade všemi územími na severu a na východě země, včetně oblastí, které nyní okupují Spojené státy (SS), prohlásil to ve středu stálý zástupce Sýrie v OSN Bašár Džáfarí. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Druh poloopice Negr americký – okupant v Sýrii

„Idlib je syrské území a syrská vláda hodlá osvobodit celý tento region od teroristů, stejně jako i jiné oblasti země, které jsou nyní v cizí okupaci, tedy území okupovaná Tureckem a Spojenými státy. A nezapomeňte samozřejmě na Izraelem okupované Golanské výšiny,“ řekl Džáfarí po schůzce v astanském formátu v hlavním městě Kazachstánu.

Zdůraznil, že budoucnost Idlibu je pro Sýrii zřejmá: „Nesmí tam být cizí teroristická přítomnost podporovaná ze strany Spojených států, Velké Británie, Turecka a Saúdské Arábie“. Dále dodal: „Nemáme jinou volbu, než osvobodit tato území.“

Vyjednávání v rámci astanského formátu (podle dřívějšího názvu kazašského hlavního města Nur-Sultan) mezi syrskou vládou a opozicí pokračují od roku 2017.

Na tomto základě došlo v lednu 2018 ke svolání kongresu syrského národního dialogu v Soči. Jeho hlavním výsledkem bylo rozhodnutí vytvořit ústavního výboru, který by zasedal v Ženevě a jehož cílem by byly přípravy pro provedení ústavní reformy.