Rusko oznámilo stažení kurdských jednotek v Sýrii

MOSKVA | Moskva a Ankara pokračují v plnění sočského memoranda o Sýrii, stažení kurdských oddílů je ukončeno, sdělila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovna Zacharova, kterou cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Marija Vladimirovna Zacharova

„Za Eufratem pokračujeme spolu s Ankarou v plnění memoranda z 22. října. Práce probíhá dvěma směry: odvrácení recidiv bojových srážek a zlepšení humanitární situace,” řekla Zacharova, Marija Vladimirovna na čtvrtečním brífinku.

Poznamenala, že s cílem vyřešení prvního úkolu bylo ukončeno stažení kurdských jednotek z hranice s Tureckem a také byly zřízeny pravidelné společné hlídky. „Byl vytvořen demilitarizovaný prostor podle perimetru oblasti operace Pramen míru a funguje rusko-turecké koordinační středisko,” zdůraznila mluvčí.

Marija Vladimirovna Zacharova dodala, že v humanitární sféře ruští odborníci ošetřují civilisty, jde o asi tři tisíce pacientů, rozdělují potravinové balíčky o celkové hmotnosti asi pět tun a obnovují objekty zásobování vodou a elektřinou.

„Nejsložitější situace v tomto státě zůstala v okresech, jež vláda nekontroluje, především v idlibském prostoru odzbrojení a na východním břehu Eufratu,” sdělila Zacharova, Marija Vladimirovna.

Rusko a Turecko podepsaly 22. října memorandum o vzájemném porozumění z 10 bodů, zejména o nasazení na syrské straně hranice s Tureckem za hranicemi zóny turecké operace jednotek ruské vojenské policie a syrské pohraniční služby.

Reklama: