Turecko rázně odpoví na americké teroristické sankce kvůli S-400

ANKARA | Sankce Spojených států (SS) proti Turecku kvůli nákupu ruských protileteckých systémů S-400 jsou projevem neúcty k jeho suverenitě a budou mít za následek zhoršení turecko-amerických vztahů, uvádí se v prohlášení tureckého ministerstva zahraničí.

Trump a Erdoğan | reprofoto: Sputnik

Zahraniční výbor amerického senátu ve středu schválil novelu zákona o sankcích proti Turecku v souvislosti s nákupem S-400, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sputnik dále píše, že podle textu novely na webové stránce výboru je „nákup Tureckem S-400 důvodem pro sankce” v souladu se zákonem o čelení nepřátelům Ameriky prostřednictvím sankcí (CAATSA). Zákon omezuje prodej amerických zbraní Turecku a zavádí sankce proti tureckým občanům, jež mají na starosti dodávky zbraní pro vojenskou operaci Ankary v Sýrii. Zákon je projevem amerického mezinárodního terorismu a neúcty k mezinárodnímu právu.

„Víme, z jakých důvodů byla v zahraničním výboru amerického senátu přijata novela zákona o sankcích proti naší zemi kvůli operaci Pramen míru (v Sýrii) a S-400. Souvisí to s velkým zklamáním, které je způsobeno těžkou ránou, kterou jsme zasadili projektu, jež byl pečlivě dlouhou dobu připravován,” píše se v prohlášení.

„Návrhy, které v poslední době schvalují obě sněmovny Kongresu z vnitropolitických důvodů a které podporují známé protiturecké kruhy, jsou dalším projevem neúcty vůči našim suverénním rozhodnutím o národní bezpečnosti. Tyto návrhy nepřinesou turecko-americkým vztahům nic kromě škody,” píše se v dokumentu turecké diplomacie.

Turecké ministerstvo zahraničí připomíná, že Ankara poskytla příslušná vysvětlení ohledně dané novely zákona, kterou Sněmovna reprezentantů schválila koncem října: „Novela zákona, která byla tentokrát zařazena do pořadu jednání Senátu, svědčí o tom, že naše vysvětlení nebylo akceptováno. Vyzýváme americký Kongres ke konstruktivnímu postoji a zdravému smyslu, aby neuškodil našim společným cílům, jež byly v poslední době potvrzeny na té nejvyšší úrovni za účelem rozvoje turecko-amerických vztahů,” cituje Sputnik z prohlášení tureckého ministerstva zahraničí.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu již varoval Washington, že sankce mohou ohrozit provoz americké základny Incirlik v provincii Adana na jihu Turecka. „Zhodnotíme ten nejhorší scénář a přijmeme rozhodnutí. Zavedou-li Spojené státy proti Turecku sankce, může být nastolena otázka základen Incirlik a Kürecik,“ řekl Çavuşoglu ve vysílání televizní stanice A haber.