Miloš Zeman promluvil o tragické střelbě v Ostravě na potlachu s Mirkem Soukupem

PRAHA | Prezident republiky inženýr Miloš Zeman tradičně vystoupil v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem, kdy opět klábosil s generálním ředitelem této televize „jednoho muže“ s Mirkem Soukupem.

Miloš Zeman a Jaromír Soukup – Týden s prezidentem – repro: TV Barrandov

Hlava státu se dotkla ale také tragických událostí, a sice střelby v ostravské nemocnici. Soustrast už sice vyjádřil, ale chtěl ji znova připomenout.

„Já bych tu soustrast ještě jednou zopakoval. Můj syn pracuje jako lékař v ostravské fakultní nemocnici, takže když jsem se to dozvěděl, tak jsem měl o něj strach. A právě tento strach mi umožnil ještě více se vcítit do bolesti lidí, kteří přišli o své blízké,“ svěřil se inženýr Zeman.

Poté se vyjádřil i k tomu, zda šlo útoku nějak zabránit. „Víte, proti osamělému psychicky narušenému střelci se velice, velice těžko podnikají nějaká obranná opatření,“ myslí si K tomu prezident republiky Zeman dodal, že i on sám se například u Pražského hradu pokusil zpřísnit bezpečnostní opatření, i když byl za to vystaven kritice. Myslí si však, že se riziko nějakého útoku na návštěvníky Hradu snížilo.

K ostraze samotné nemocnice pak řekl: „Kdyby tam byl jeden, dva, tři vchody, tak se to dá strážit. Nicméně, když je jich vyšší počet než tři, tak je to téměř vyloučeno“.

„Je naivní předokládat, že u každé zdravotní ambulance budou hlídkovat ozbrojení těžkooděnci, kteří koneckonců nejsou ani na tom Hradě. Ale myslím, že policie odvedla dobrou práci a chtěl bych jí za to poděkovat,“ řekl. Zdůraznil i to, že česká polici byla nedávno kritizována za to, že koupila dva vrtulníky. Přitom ale podotkl, že právě jeden z těchto vrtulníků v úterý pomohl dopadnout útočníka. „Nejsem si jist, jestli by sebevraždu spáchal, kdyby nad ním nebyla ta helikoptéra,“ uvedl Zeman.