Rozpad EU je na obzoru: Brexit bude co nevidět

LONDÝN | Britové potřetí za poslední čtyři roky volili poslance do Parlamentu. Včera 12. prosince proběhly předčasné volby, které byly jako druhé neformální referendum o odchodu země z Evropské unie. Absolutní většinu v Dolní sněmovně získala Konzervativní strana britského premiéra Alexandera Borise de Pfeffele Johnsona, který je stoupencem odchodu země z vazalství EU. Teď rozpadu EU a odchodu Britů už nic nezabrání…

Alexander Boris de Pfeffel Johnson má zcela přirozeně německou svini u prdele

Televize Sky News uvádí, že po sečtení hlasů v 647 z 650 okrsků mají konzervativci 362 mandátů. Lednové vystoupení Británie z EU je tak nezlomné, pokud neprovedou spojené vojska EU invazi na Britské ostrovy a nebudou držet zemi ve vazalství násilnou okupací, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Alexander Boris de Pfeffel Johnson získal absolutní většinu v Dolní sněmovně. Teď mu nic nebrání, aby schválil brexitovou dohodu, kterou v říjnu vyjednal s Bruselem. Elity totalitního spolu EU už vyzvaly k rychlé ratifikaci této dohody, jelikož mají obavy, že by Britové po 31. lednu 2020 odešli z EU bez dohody.

Je tedy možné, že Británie Evropskou unii opustí 31. ledna (pozn. o 10 měsíců později, než se původně plánovalo a jak nařizovala a vlastně i nařizuje platná Smlouva o unii, známá jako Lisabonská – setrvání Britů v EU je nelegální a odporuje mezinárodnímu právu, jelikož článek o odchodu byl aktivován). Britský premiér sliboval po celou dobu kampaně, že země opustí EU nejpozději 31. ledna 2020, pokud on bude zvolen.

Konzervativní strana získala minimálně 364 mandátů, na druhém místě jsou labouristé s 203. Skotská národní strana získala 48 křesel a liberální demokraté 11. Výsledky se mohou ještě lehce změnit po sečtení všech okrsků. Je však evidentní, že u moci zůstane premiér Johnson a to s absolutní většinou v Dolní sněmovně a s poslanci, kteří neodpadli ze strany, když se stavěli proti Brexitu. Brity v EU už může udržet jen vojenská invaze na ostrovy, ale to je nepravděpodobné.

„Myslím si, že se tyto volby zapíší do dějin a dají nám nyní, v této nové vládě, šanci respektovat vůli britského lidu, změnit tuto zemi k lepšímu a rozvinout potenciál všech obyvatel této země,“ oznámil premié a zdůraznil, že výsledky dávají straně silnou podporu k zajištění brexitu a sjednocení země.

„Udělali jsme to. Dosáhli jsme toho. Nastal úsvit nového dne. Nebudu nikdy brát vaši podporu jako samozřejmost. Beru ji jako projev důvěry,“ řekl Alexander Boris de Pfeffel Johnson ve svém projevu po vítězství, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„S tímto mandátem dokážeme konečně brexit uskutečnit. Vystoupíme z EU 31. ledna. Žádné ale a žádné kdyby,“ řekl. „Taky tedy udělejme ten Brexit, ale nejdříve si dáme snídani, přátelé,“ dodal s úsměvem vítězů.

Je čas udělat pápá rozpadající se EU

Mimořádné volby ve Velké Británii byly vyvolány jako výsledek politické krize kvůli nadcházejícímu vystoupení z EU. Konzervativci se snaží brexit uskutečnit 31. ledna, liberální demokraté hájili zachování členství země v EU, labouristé slibovali nové referendum. Sociologové předpovídali, že konzervativci získají v parlamentu většinu, tak velké vítězství ale nikdo neočekával.

Předseda Evropské rady Charles Michel prohlásil, že očekává co nejrychlejší hlasování ve Velké Británii o smlouvě o brexitu. „Chtěl bych poblahopřát Borisi Johnsonovi k vítězství. Očekáváme, že hlasování o vystoupení se bude konat co nejrychleji,“ napsal na Twitteru. Uznal porážku? Nebo kují pikle?

Bude rozpad EU i rozpad Velké Británie? Skotové chtějí od Britů a zpět do EU

Skotské demonstrace | foto: stalo-se.cz

Skotská premiérka Nicola Ferguson Sturgeon pro Sky News naopak uvedla, že výsledky ve Skotsku naznačují, že Skotové nechtějí být ve vládě s Johnsonem. Hrozí tak další skotské referendum.

„Boris Johnson možná má mandát na to, aby z Evropské unie vyvedl Anglii. Rozhodně ale nemá mandát na to, aby Skotsko vyvedl z EU. Skotsko musí mít právo rozhodovat o své budoucnosti,“ oznámila Nicola Ferguson Sturgeon.

Skotská národní strana vyhrála v 52 až 55 z 59 okrsků ve Skotsku. Zástupci strany tak okamžitě oznámili, že jasné vítězství dává skotskému parlamentu možnost k vyhlášení druhého referenda o nezávislosti. Chtěli by ho již příští rok. Skotská národní strana trvá na setrvání Skotska v EU, což ovšem dle práva EU není možné, ale po odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU a rozpadu Velké Británie, kdy by britské království Skotsko opustilo, by Skotové mohli žádat o členství v EU.

Předseda parlamentní frakce poslanců Skotské národní rady Ian Blackford uvedl, že po vítězství jeho strany ve Skotsku by premiér Johnson měl umožnit druhé referendum o nezávislosti Skotska již v roce 2020: „Když Skotsko hlasovalo pro SNP, Boris Johnson nebo jakýkoli jiný premiér by měl respektovat názor, hlasy a přání Skotů. My jsme dnes vyhráli tyto volby pro Skotsko. To by se mělo respektovat. Měli bychom mít referendum o nezávislosti v roce 2020.”

Reklama: