Na Antarktidě bylo objeveno nejhlubší místo na souši

PRINCEZNA ALŽBĚTA | Skupina vědců v čele s vědci z Kalifornské univerzity v Irvine objevila v Antarktidě nejhlubší místo na souši, uvádí Science Daily s odkazem na výzkum.

Ilustrační snímek

Uvádí se, že nejhlubší místo bylo objeveno pod ledovcem Denman ve Východní Antarktidě. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Když jsme vzali v úvahu hmotu, údaje z radarů a informace o pohybu ledu, zjistili jsme, jaké množství ledu zaplní kaňon, který se podle našich odhadů nachází 3,5 tisíce metrů pod hladinou moře. To je nejhlubší bod na souši,“ cituje web slova vedoucího skupiny vědců Matthewa Morligema, který pracoval na projektu šest let.

„Staré mapy ukazovaly méně hluboký kaňon, ale to nebylo možné, něco chybělo,“ dodal Morligem. Během výzkumu byly také stanoveny zvláštnosti ve struktuře ledovců v Antarktidě.

Přednedávnem vědci také informovali o tom, že jsou ledovce na Antarktidě stále zdrojem radioaktivního záření. Důvodem je testování jaderných zbraní, které Američané provedli v polovině minulého století.

Nová vědecká studie odhalila, že obří ledovce na Antarktidě stále vypouštějí radioaktivní chlór, a to v důsledku testování jaderných zbraní, které bylo realizováno v 50. letech. Studie byla zveřejněna v odborném časopise Journal of Geophysical Research.