V Rusku spustili testy nejvýkonnější atomový ledoborec na světě

PETROHRAD | Atomový ledoborec projektu 22220 Arktika opustil přístav Baltského závodu v Petrohradě a ve čtvrtek začal testy ve Finském zálivu. Základní cíl první etapy zkoušek jsou rezervní dieselové generátory ledoborce, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Stavba univerzálního atomového ledoborce Arktika | repro: Sputnik

„Během zkoušek specialisté zkontrolují zátěžový systém , navigační zařízení , kotevní zařízení a spuštění lodi na vodu,“ píše slovenský deník.

První etapa zkoušek proběhne ve Finském zálivu a bude trvat čtyři dny. Očekává se, že v květnu 2020 po skončení zkoušek ledoborec předají státní korporaci Rosatom, informoval o tom ředitel projektu Aleksej Smirnov.

Na ledoborci je instalována kompaktní a úsporná reaktoru jednotka Ritmo – 200 ze dvou jaderných reaktorů, každý s tepelným výkonem 175 megawattů. Její uspořádání umožňuje rozmístit hlavní zařízení ve nitru tělesa parního generátoru. Projektantem Ritmo – 200 je nižnogorodská konstrukční kancelář Afrikantov .

Ledoborec Arktika postavili na objednávku Rosatomu v Baltské závodě v Petrohradě. V současné době probíhá výstavba dvou sériových atomových ledoborců projektu 22220 Sibiř a Ural. V srpnu Rosatom a Baltský závod podepsali smlouvu na vybudování dalších dvou ledoborců z tohoto projektu.

Reklama: