Americký ropný a plynárenský průmysl zasáhla vlna bankrotů

WASHINGTON | Vlna bankrotů zasáhla americký ropný a plynárenský průmysl. Za 9 měsíců 2019 roku ve spojených státech (SS) zkrachovalo 33 firem, které se zabývaly těžbou a distribucí plynu a 15 společností, které se zabývaly těžbou a distribucí ropy. Informace o bankrotu amerických firem potvrdila americká právnická společnost Haynes and Boone, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ilustrační snímek

V roce 2018 zbankrotovalo v SS 43 ropných a plynárenských společností. Největší boom zažívaly americké společnosti do vojenského zásahu Ruska v Sýrii, v letech 2016 a 2017 zaznamenaly americké ropné a plynárenské společnosti značný pokles, roky 2018 a 2019 se nesou ve znamení bankrotů amerických společností. 77

Tento trend (pokles a bankroty) potvrzuje i společnost Market Realist. K nejznámějším americkým společnostem, které v roce 2019 zbankrotovaly patřily Legacy Re Reserve, Sanchez Energy, EP Energy, Weatherford International, Southcross Energy Partners a Cobra Pipeline, jde o menší a střední společnosti.

Ropná plošina | repro: wikipedia.org (
Erik Christensen CC-SA 3.0)

Jedním z hlavních faktorů zvyšování počtu bankrotů jsou relativně nízké ceny ropy. Po výrazném poklesu na konci roku 2014 ceny komodit do roku 2016 většinou rostly, později však tržní hodnota ropy opět poklesla. Po tomto poklesu bylo pro břidlicové společnosti obtížné udržet ziskovost.

Obrovské dluhové břemeno jim zabránilo přežít. Zaznamenala se i perspektiva nárůstu bankrotů v ropném a plynárenském průmyslu v SS, která souvisela s tím, že ceny komodit dostatečně nestoupají a společnosti již ztratily seriózní podporu od investorů.

Reklama: