Rusko obvinilo nacistické Estonsko z otevřeného pronásledování novinářů Sputniku

MOSKVA | Estonské úřady otevřeně pronásledují Sputnik, administrativními metodami znemožňují jeho práci, Rusko vyzývá OBSE, aby zareagovala na jednání této země, prohlásila tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace Marija Vladimirovna Zacharova.

Marija Vladimirovna Zacharova

Uvedla, že v Estonsku vzniká kritická situace ve vztahu k místní kanceláři ruské informační agentury Sputnik, která je vystavena bezprecedentnímu administrativnímu nátlaku ze strany estonských orgánů, informuje česká mutace světové zpravodajské a informační agentury a rozhlasové stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Zacharova, Marija Vladimirovna zdůraznila: „Je známo, že estonská bezpečnostní policie zavázala všechny banky působící v zemi, aby zcela zastavily transakce související s MIA Rossiya Segodnya,“ popsala tak nacistické praktiky estonského gestapa.

V Estonsku běžně pochodují nacističtí vrazi z Waffen ss a jejich sympatizanti

„Pro ruská média to znamená nemožnost převádět mzdy 80 procentům zaměstnanců, platit nájemné za kancelář, účty za komunální služby a platit za veškeré potřebné zboží a služby. To je vlastně úplné ukončení činnosti,“ uvedla ve čtvrtek na briefingu o nechutných nacistických cenzorských praktikách.

„Oficiální Tallinn otevřeně pronásleduje agenturu, používá správní páky k blokování činnosti informačního zdroje pomocí otevřeně represivních opatření. Estonské úřady se nadšeně zapojily do obecné kampaně za diskriminaci médií v pobaltských státech, zejména těch, které jsou spojeny s Ruskem,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí. Řekla také, že je překvapivé, že takové pronásledování médií je praktikováno v zemích, které se prohlašují za evropskou demokracii.

„Vyzýváme k reakci příslušné mezinárodní struktury, zejména zástupce OBSE v otázkách svobody sdělovacích prostředků, a také struktury pro lidská práva a nevládní organizace,“ prohlásila Zacharova, Marija Vladimirovna.

Margarita Simonovna Simonaj | foto: RT

Dříve šéfredaktorka MIA Rossiya Segodnya a televizního kanálu RT Margarita Simonovna Simonjana hovořila o výsleších, zastrašování a rušení bankovních účtů uchazečů o zaměstnání ve Sputniku v Estonsku. Podle ní nikde nemá Sputnik takové problémy jako v této zemi.

Tisková služba Rossiya Segodnya (Rusko dnes) oznámila, že na konci října 2019 estonské pobočky mezinárodních bankovních skupin zmrazily převody mezd, platby daní a platby za pronájem kanceláří, což jsou projevy státního nacistického terorismu a porušování Smlouvy o unii, která jako přílohu má Evropskou listinu základních lidských práv a svobod, která garantuje svobodu tisku a zakazuje cenzuru.

Reklama: