Maďarsko při spolupráci s Ruskem plánuje vyslat kosmonauta na ISS

MOSKVA – BUDAPEŠŤ | Na spuštění maďarsko-ruského projektu vesmírného výzkumu a zahájení výběru maďarského kosmonauta, který by letěl na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), se dohodly v pátek v Moskvě maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se šéfem Roskosmosu Dmitrijem Olegovič Rogozin.

Péter Szijjártó jednal v Moskvě o vyslání Maďara na ISS

Podle agentury MTI Szijjártó řekl, že vyslání maďarského kosmonauta na ISS je reálné v období let 2024-2025. „Cílem je, aby přístroje vyvinuté v Maďarsku už vynesl na vesmírnou stanici maďarský výzkumník-kosmonaut a aby tam s nimi mohl dělat výzkum trvající tři až šest měsíců, “ dodal Szijjártó.

„V současnosti v Rusku probíhá práce na třech projektech, ve kterých hrají roli technologie vyvinuté v Maďarsku. Jde v zásadě o flotilu mikrodružic a o obnovu zařízení na ISS, upřesnil maďarský ministr. Tyto činnosti už podle něj budou považovány za společné rusko-maďarské projekty rozvoje vesmírného výzkumu a technologií,“ píše zpravodaj TASR v Budapešti Ladislav Valle.

Szijjártó poznamenal, že se dohodli na tom, že část nákladů spojených s výcvikem a vysláním maďarského kosmonauta bude uhrazena právě účastí Maďarska na společných projektech s Ruskem.

Dmitrij Olegovič Rogozin | foto: en.wikipedia.org