Prezident republiky navrhl jako kandidátku na ombudsmana Helenu Válkovou

PRAHA | Prezident republiky Miloš Zeman navrhl v pátek dne 13. prosince 2019 Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky prof. JUDr. Helenu Válkovou, CSc., k volbě Veřejného ochránce práv, informuje Kancelář prezidenta.

Zeman navrhl Válkovou na pozici ochránce veřejných práv

„Navrhuji Poslanecké sněmovně Parlamentu k volbě Veřejného ochránce práv prof. JUDr. Helenu Válkovou, CSc.“ napsal v dopise předsedovi Sněmovny prezident republiky, čímž došlo k navržení dle zákona.

Svůj návrh zdůvodnil slovy: „Jedná se o všeobecně známou a respektovanou osobnost, která splňuje podmínky pro výkon funkce z hlediska zákona č. 349/1999 Sb., o Veřejném ochránci práv. Jsem přesvědčen, že ji její dosavadní odborná praxe s konkrétními pozitivními výsledky a dlouholeté právní zkušenosti předurčují ke kvalifikovanému poskytování ochrany jednotlivcům před nespravedlivým jednáním nebo nečinností veřejných institucí, jak to pro takovou funkci zákon požaduje. Navrženou kandidátku považuji za nesporně erudovanou odbornici schopnou ve funkci Veřejného ochránce práv dosáhnout nápravy případných pochybení veřejné správy, případně její činnost zlepšit.“

Dále napsal: „Původně jsem chtěl Poslanecké sněmovně navrhnout dva kandidáty, avšak jeden z nich v poslední chvíli svojí kandidaturu odmítl. Lituji, že se mi nepodařilo v tak krátkém časovém úseku najít druhého vyhovujícího kandidáta,“ kdy tím svůj návrh uzavřel.