Britská média: Rusko patří ke třem největším velmocem světa ve vojenském letectví

LONDÝN | Přední britský odborný časopis Flight International uveřejnil údaje každoročního průzkumu World Air Forces 2020. Které země se dostaly do TOP 3? Táže se řečnicky světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Tupolev Tu-160

Již na samém začátku odborníci uvádějí, že konflikty v oblasti zahraniční politiky výrazně ovlivnily zadávání zakázek na obranu v různých zemích. A jednou z hlavních událostí roku byla konfrontace mezi Tureckem a Spojenými státy (SS) kvůli nákupu ruských systémů PVO S-400.

Jak je známo, vedlo to k vyloučení Ankary ze skupiny F, což je seznam zemí, které se ucházely o nejnovější stíhačky F-35, ač Turci více jak stovku letounů již zaplatili. Na tomto pozadí vzrostl zájem o letadla Su-57. A ačkoliv tyto události poněkud poškodily obraz výzkumu pro Ameriku, neovlivnily klíčové pozice ratingu.

Na prvním místě v seznamu jsou Spojené státy. Nyní má jejich letectvo 13 300 letadel (25 procent světové letecké flotily). A stíhačka F-16 je nejrozšířenější ve vzdušných silách jiných zemí – 2 280 strojů.

Na druhém místě je Rusko, které má podle publikace 4 163 bojových letadel (8 procent vojenských leteckých sil světa). Stejnou pozici zaujímá v popularitě svých stíhaček a vrtulníků v zahraničí. Ve výzbroji různých zemích je 1 067 letadel Su-27/30 a 2 865 vrtulníků Mi-8/17.

A podle takového ukazatele, jako je růst letecké flotily v průběhu roku, je Rusko společně s partnery v SNS na prvním místě. Jejich letectvo se zvýšilo o 2 procenta (z toho 83 procent připadá na ruské vzdušné síly).
Zatímco americké letectvo v průběhu roku pokleslo o 1 procento, Evropa a Asijsko-Tichooceánský region oblast ukázaly nulovou hodnotu.

Co se týče ostatních hlavních účastníků hodnocení, Čína je na 3. místě (3 210 letadel), Indie na 4. místě (2 123), Jižní Korea na 5. místě (1 649). Seznam uzavírá Japonsko (1 561).

Rusko má však absolutní převahu v rámci stíhaček páté generace. Přednedávnem americký magazín The National Interest informoval o tom, že americké letouny F-15C Eagle, jež tvoří polovinu všech stíhaček ve výzbroji vojenského letectva SS, nedokážou bez hluboké modernizace čelit ruským stíhačkám páté generace Su-57.

V článku se píše, že Su-57 předčí četné světové stíhačky co do manévrovatelnosti a výzbroje. Přitom F-15C bude potřebovat velkou modernizaci a nové zbraně, aby dokázal čelit ruskému letounu.

Americká stíhačka teoreticky může, píše The National Interest, získat modul Legion, který již vyvíjí společnost Lockheed Martin. Díky tomuto modulu by F-15C dokázal zjistit přítomnost letounů vyrobených s použitím technologií stealth, včetně Su-57, a zaútočit na ně. „Su-57 ale vydrží první výstřel, a F-15C se octnou v nevýhodné situaci ve srovnání s neobvykle manévrovatelnými ruskými stíhačkami,“ upřesňuje magazín.

Reklama: