Julian Assange bude vypovídat před španělským soudem jako poškozený

MADRID | Zakladatel WikiLeaks Julian Assange bude 20. prosince pomocí videokonference vypovídat jako poškozený v případě údajné špionáže pro americkou rozvědku, kterou vykonávala v budově Velvyslanectví Ekvádoru v Londýně bezpečnostní firma, oznámil Sputniku jeho advokát Aitor Martínez, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Julian Assange po zatčení britskými bastardy | repro: Sputnik (© REUTERS / Henry Nicholls)

„Dvacátý prosinec tohoto roku je významný datum … V rámci mezinárodní spolupráce přijde španělský soudce Národní komory Španělska k Westminsterskému soudu, aby dostal videovýpoveď pana Assange, poškozené osoby a oběti předpokládaného špionážního spiknutí,“ řekl Martínez, který má na starosti koordinaci obhajoby zakladatele WikiLeaks v Španělsku, v otázkách vydávání a špionáže proti němu.

Dále Upřesnil, že politický vězeň vězněný v Londýně a pronásledovaný novinář Assange vystoupí jako poškozená osoba v důsledku předpokládané špionáže španělské společnosti vykonávané pravděpodobně pro rozvědku Spojených států (SS).

Zatčení Assange je plivanec do tváře Svobody slova | repro: © Sputnik (Justin Griffiths-Williams)

„Je zřejmé, že poté, co dostane španělský soud 20. prosince tuto výpověď pana Assange, který vystupuje jako oběť předpokládané špionáže, za účasti výzvědných orgánů Spojených států, bude se muset britský soud zamyslet nad účelností extradice pana Assange“, dodal advokát, kterého cituje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Španělský soudce chtěl vylechnout Assange jako svědka v kauze odposlechů, které prováděla v budově Velvyslanectví Ekvádoru v Londýně ochranná společnost Undercover Global, britská strana však tuto žádost předběžně zamítla.

Uvádělo se, že zaměstnanci španělské společnosti firmy Undercover Global SL, která se zabývala ochranou ekvádorského velvyslanectví v letech 2012 až 2018, sbírala podle verze vyšetřovatelů informace o Assangeovi, jeho advokátech, pomocnících a návštěvnících.

Spojené státy nesou smrt

Dříve 80-letý otec zakladatele WikiLeaks John Shipton prohlásil, že se obává vydání svého syna do Spojených států (SS), kde mu hrozí dlouhodobý trest vězení. Podle něj Assange zemře za mřížemi. Pokud bude zakladatel Wikileaks uznán v SS vinným, hrozí mu trest ve výši až 175 let vězení a to za to, že zveřejnil pravdu o amerických válečných zločinech. Za pravdu smrt ve vězení, to jsou dnešní Spojené státy.

Na konci listopadu více než 60 lékařů ve svém otevřeném dopise, který adresovali ministryni vnitra Brite Patel, upozornilo, že Assange může zemřít ve vězení, pokud mu nebude okamžitě poskytnuta lékařská pomoc. Specialisté z Velké Británie, Evropy, Austrálie a Srí Lanky uvádějí, že Assange musí být převezen do lékařského centra s cílem provedení nutného posouzení jeho fyzického a duševního stavu kvalifikovanými odborníky.

Reklama: