Hitler, Stalin a Greta. Co mají společného?

Prestižní americký časopis Time je všechny vyhlásil jako osobnosti roku. Hitlera v roce 1938, Stalina v roce 1939 a Gretu v roce 2019.

Pavel Opl

Že je dnešní svět šílený si říká mnohý z nás. Řada skupin lidí vnímá onu šílenost ze svého úhlu pohledu jinak, ale všichni to vnímají shodně jako „klasický úkaz naší doby. Jenže mnohá historická fakta ukazují, že „šílený“ byl svět i v minulosti. A někdo si dokonce tu šílenosti zachovává.

Americký časopis Time, který od roku 1927 pravidelně vyhlašuje osobnosti roku, vyhlásil za vítěze Adolfa Hitlera v roce 1938, Josifa V. Stalina v roce 1939 a Gretu Thunbergovou za osobnost roku 2019.

Co si asi říkali lidé na toto ocenění v roce 1938, kdy celý svět jasně viděl, co je Hitler zač a kam jeho činy povedou? A to samozřejmě netušili, že obludná realita překoná veškeré jejich neblahé myšlenky na budoucnost.
Stalinovo jméno v roce 1939 asi nebylo tolik známé jako Hitlerovo, ale i to málo, co proniklo mimo teritorium jeho působnosti, nepochybně spoustu lidí děsilo. Tím nikterak nezpochybňuji jeho následující rozhodující roli ve vítězství nad nacismem, ale v tu dobu spíše lidé věděli o jeho decimování obrovského množství lidí ve vlastní zemi, v čemž pokračoval až do své smrti.

A jméno Gréty? Je mi moc líto, že je tato nemocná dívka zneužívána dospělými lidmi tak nechutných způsobem. Kde jsou všechny ty nadnárodní neziskové organizace, které o sobě tak hlasitě vykřikují, že chrání zájmy dětí? Děsím se toho, koho časopis Time vybere za osobnost roku v roce příštím. Vypadá to, že tento časopis je už 80 let „prostě dobrý oddíl“ …

Reklama: