Izrael zvýšil počet objednaných letounů F-35

JERUZALÉM | Izrael podepsal kontrakt o nákupu dalších čtrnácti letounů  5. generace F-35 od Spojených států (SS). Celkový počet těchto strojů, které by v nejbližších letech měly ozbrojené síly země získat, dosáhl 33 kusů. Informaci oznámilo izraelské ministerstvo obrany. Informuje o plánech na obnovu izraelského letectva a jeho taktické posílení rozhlasová stanice Hlas Ruska na svém zpravodajském serveru.

Americké bojové letadlo F-35

Americké bojové letadlo F-35

F-35 je výsledek mimořádně drahého programu Pentagonu a po F-22 je druhým letounem nové generace ve výzbroji ozbrojených sil SS, avšak nejedná se ještě o multitronické letadlo, to se údajně v SS ještě ani nevyvíjí. Čína a Ruská federace již na multitronicích pracuje. F-35 bude jediným letounem, který si v dané kategorii budou moci koupit spojenci SS či Izrael. Nemají tedy moc na výběr.

„Ministerstvo obrany nakoupí ještě 14 stíhaček F-35 za 3 miliardy USD při průměrné ceně 110 milionů USD za letadlo“, oznámil resort. Kromě samotných strojů je, podle informací médií, součástí obchodu ještě získání simulátorů, technický servis a výdaje na integraci do izraelské avioniky.