Turecký ministr obrany uvedl, kdo je donutil koupit S-400 v Rusku

DAUHÁ | Turecko bylo nuceno koupit PVO S-400 od Ruska za účelem ochrany svého území, protože západní země nereagovaly na jeho žádosti o nákupu systémů PRO, prohlásil v neděli turecký ministr obrany Hulusi Akar na fóru v Dauhá (Doha forum).

Vykládka S-400 v Turecku

„Počínaje rokem 1999 jsme o to žádali Spojené státy, Francii, a nakonec jsme byli nuceni kupit tento systém v Rusku, abychom ubránili naši zemi, protože tato nutnost existovala,“ řekl Hulusi.

Ujistil přitom, že Turecko je i nadále členem Severoatlantické aliance (SA) a nehodlá opustit Severoatlantickou alianci. „Plníme všechny povinnosti v zóně naší odpovědnosti v rámci aliance, jsme i nadále členský stát Severoatlantické aliance,“ zdůraznil ministr obrany. Podle jeho slov Ankara projednává dodávky stíhaček F-35, které už zaplatili, ale SS se zdráhají je Turkům dodat.

Dodávky moderních ruských protileteckých systémů S-400, které způsobily krizi ve vztazích mezi Tureckem a SS, byly zahájeny v polovině července.

Podle slov tureckého vůdce Recepa Tayyipa Erdoğana mají být S-400 uvedeny do provozu v dubnu 2020. Spojené státy nutily Turecko zrušení nákupu a nabídly místo toho vlastní Patrioty. Také vyhrožují odložením anebo zrušením prodeje Turecku moderních stíhaček F-35, ale také uvalením sankcí na Turecko. Turci ovšem odmítli přistoupit na ústupky.

Reklama: