Shrnutí roku 2019 prezidentem inženýrem Milošem Zemanem

PRAHA | Prezident republiky inženýr Miloš Zeman v pravidelném potlachu s Mirkem Soukupem na TV Barrandov v pořadu Týden s prezidentem v přátelské náladě podlézání generálního ředitele TV shrnul události roku 2019, které podle něj byly důležité.

Prezident Zeman s ředitelem Soukupem
reprodukovaná fotografie: TV Barrandov

Sputnik píše, že Zeman se jaksi pokusil shrnout i letošní rok. Uvedl, že obyvatelé Česka patří do dvacítky zemí, v nichž jsou jejich občané šťastní.

„Jsme úspěšná země s nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU. Málo se uvádí i to, že máme nejnižší podíl relativní chudoby, máme pořád ještě slušný ekonomický růst, velmi nízký státní dluh. A i když je ostravská nemocnice trochu protipříklad, pořád mohu říct, že jsme bezpečná země,“ prohlásil inženýr Zeman, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Následně se snažil vyjádřit ke každému jednotlivému měsíci v roce a tomu, co se v něm událo. Připomněl ku příkladu hlasování o nedůvěře či červnové demonstrace proti Babišovi. „Pokud chcete vyměnit ministerského předsedu, musíte jít k volbám a tyto volby vyhrát. A pokud to nedokážete, tak se musíte smířit s tím, že úspěšný ministerský předseda bude případně pokračovat ve své práci,“ řekl. Jedním z témat bylo i prázdninové handrkování o nástupci ministra kultury Antonína Staňka. ČSSD totiž chtěla, aby jej na pozici nahradil Michal Šmarda. Toho ale Zeman jmenovat nechtěl. „Ministr má být odborník, který ovládá svůj resort,“ argumentoval Zeman s tím, že se Šmarda kultuře dosud nevěnoval a Lubomír Zaorálek, který byl na post nakonec dosazen, se jí věnoval sice okrajově, ale přecejen má do problému větší dohled než Šmarda.

Zmínil se také třeba o zářijovém sporu okolo sochy maršála Koněva. Podle něj by se pomníky neměly bourat. „U Koněva je nepopiratelné, že osvobodil Prahu a pomník si zaslouží. A lidem, kteří by chtěli bourat pomníky, říkám, že si nejsou jistí sami sebou. Protože kdyby byli, tak nechají ten pomník, budou kolem něj procházet a případně se pokusí i doplnit soubor pomníkem novým,“ dodal.

Koněv za vandalským lešením nacisty Ondřeje Koláře

Několik slov padlo i o ústavní žalobě na jeho osobu, jejíž podání inicioval senátor Václav Láska. Bral ji Zeman jako urážku? Naštvala ho?

„Já jsem si to přečetl. Je to takový škvár, že to opravdu nemá cenu komentovat. A jsem přesvědčen, že kdyby to došlo k Ústavnímu soudu, tak to ti odborníci zamítnou jako něco, co bylo profesionálně naivní a hloupé. Takže se o urážku nejednalo. A jen to potvrdilo moje mínění o Senátu,“ vysvětlil.

K Láskovi pak dodal, že slyšel, že na něj prý bylo nedávno podáno trestní oznámení kvůli jeho počínání jako advokáta. Podrobnosti prý ale nezná.

V říjnu zemřel zpěvák Karel Gott. I k této smutné události se prezident vyslovil. Na dotaz, zda bude Gott v Česku někdy někým nahrazen, uvedl: „Jednoho krásného dne se tak jistě stane. Ale velmi pravděpodobně se tak nestane v současnosti a těžko můžeme odhadovat, jaký talent se narodí za 10 nebo třeba i 50 let.“

Dodal, že političtí představitelé vyjádřili Gottovi úctu účastí na jeho pohřbu a podotkl, že novináři, co závidí, prý celou věc zlehčovali, ale nad tím lze mávnout rukou.

Dalším tématem byl jeho rekondiční pobyt. Zeman uvedl, že se dnes cítí již normálně. „Přibral jsem pět kilogramů, takže mně to určitě prospělo. (…) Jsem rád, že jsem tam byl a bude-li to zapotřebí, tak se tam na několik málo dní objevím znova. Ale samozřejmě bych si přál, aby to zapotřebí nebylo,“ okomentoval svůj pobyt v nemocnici.

Řeč přišla i na třicáté výročí sametové revoluce. „Po třiceti letech se touto revolucí zaštiťují ti, kteří tam nebyli,“ pronesl a doplnil: „Já bych řekl, že si máme vážit lidí, kteří byli v listopadu 89, kdy se o něco jednalo, na svých místech. A vážím si třeba toho, že Jiří Suchý prohlásil, že demonstrace Milionu chvilek je zneužitím památky 17. listopadu. To byla velká odvaha.“

Pokud jde o prosinec, Soukup připomněl auditní zprávu o střetu zájmů Babiše a také to, že Zeman nakonec prohlásil, že abolice nebude. Moderátor však podotkl, že šéf Milionu chvilek pro demokracii Minář tvrdí, že má na tomto jeho kroku jistou zásluhu. A co Zeman na to?

„Kecá. Naprosto. Jde vidět, že nemá ani základní informace,“ řekl a poukazoval na to, že jestliže si Babiš abolici nepřeje, pak i kdyby si to jako prezident republiky přál, tak nemá možnost ji udělit.
Znovu ale opakoval, že nyní pro abolici není důvod. „Žaloba neexistuje. Čeká se mimo jiné na rozhodnutí Evropské komise, k němuž se opět ČR musí vyjádřit. (…) Teprve až bude nějaké finální rozhodnutí, tak se tím můžeme zabývat,“ míní.

V závěru svého shrnutí pak varoval před tím, že sice migrační vlna poněkud odezněla, ale rýsuje se nová hrozba, a sice klimatické šílenství. „Prostě, ať se Greta vrátí do školy a pan Minář taky,“ zaznělo z jeho úst.

Zneužívaná duševně chorá greténka Greta

Podle časopisu Time byla letos osobností roku zvolena mladá švédská ekoaktivistka Greta Thunbergová. Na tuto skutečnost česká hlava zareagovala následovně: „Časopis Time má v této oblasti dávnou tradici, a bez jakékoli ironie bych chtěl připomenout, že v roce 1938 vyhlásil osobností roku Adolfa Hitlera.“

Zuzana Čaputová, která se funkce ujala 15. června. A jak by Zeman ohodnotil její působení v dané funkci? „Já jsem se s ní setkal třikrát. Zaprvé, kdybych to vzal od konce, teď jsme měli docela přátelskou diskuzi na summitu v Londýně. Předtím jsme spolu otevírali Český dům v Bratislavě a konečně byla na své návštěvě ČR. To jsou tři návštěvy, které umožňují nikoli hodnotit, ale mít první dojmy. A ty jsou takové, že je to milá žena a uvidíme, jak si povede jako prezidentka,“ dodal inženýr Zeman.

V neposlední řadě Zeman promluvil o napjatých vztazích mezi Spojenými státy a Čínou. Řeč přišla ale i na vztahy mezi Čínou a naší zemí. Zde ale Zeman uvedl, že bychom tyto dvě věci měli rozlišovat. „Když vám najednou někdo dýchá na záda, jste nervózní a snažíte se to odstranit. Jde o konkurenční boj jako vyšitý,“ myslí si prezident o vztahu SS a Číny.

V případ Česka je tomu ale dle něj jinak: „Pokud jde o vztah mezi ČR a ČLR, já si velmi vážím toho, že se v jisté fázi tyto vztahy zlepšily. Dnes se opět zhoršují, ale tady si uvědomte jednu prostou věc. Pro Čínu je ČR něco jako jedna z desítek zemí malého a středního rozsahu. To není soutěžení se Spojenými státy. Tedy nepřeceňujme své akce, které jsou spíše hloupé, než účinné.“