Vyžene Recep Tayyip Erdoğan Američany z Turecka?

ANKARA | Turecký vůdce Recep Tayyip Erdoğan uvedl, že Turecko může v reakci na sankce Spojených států (SS) uzavřít základny SS v Incirliku a v Küreciku. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Trump a Erdoğan | reprofoto: Sputnik

Leteckou základnu Incirlik v provincii Adana na jihu Turecka používá Letectvo Spojených států (SS). „Vojáci zajišťují chod radarové stanice včasného varování proti raketovému útoku, která je rozmístěna v oblasti Kürecik v jihovýchodním Turecku a je součástí protiraketového systému Severoatlantické aliance v Evropě,“ píše Sputnik.

Daný radar byl uveden do provozu na začátku roku 2012 a původně jej chtěli američtí okapnti Evropy umístit v České republice v Brdech, což se jim však nepodařilo ani za využitím propagandy, vymývání mozků a prostředků informační války proti odpůrcům.

„Pro obě strany je velmi důležité, aby Spojené státy nepodnikaly kroky, které by nebylo možné v našich vztazích napravit. Turecko samozřejmě odpoví na jakékoliv sankce ze strany Spojených států. Sedneme si a vyřešíme to. V případě potřeby uzavřeme Incirlik i Kürecik,“ řekl vůdce Erdoğan ve vysílání na kanálu A Haber.

Dne 11. prosince uvedl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, že Turecko může reagovat na sankce Spojených států kvůli nákupu ruských systémů protivzdušné obrany S-400. Mimo jiné jde o leteckou základnu Incirlik „Zhodnotíme ten nejhorší scénář a přijmeme rozhodnutí. Zavedou-li USA proti Turecku sankce, může být nastolena otázka základen Incirlik a Kürecik,“ řekl Çavuşoglu ve vysílání televizní stanice A Haber.