Dopravní podnik Ostrava ukončí k 1. lednu 2020 prodej papírových jízdenek

OSTRAVA | Přesně tři a půl roku po zavedení bezhotovostních plateb bankovními kartami ve všech vozidlech ruší Dopravní podnik Ostrava (DPO) od nového roku papírové jízdenky.

Kreditní jízdenka DPO | repro: dpo.cz

V rámci prodeje jednorázových krátkodobých jízdenek poklesl jejich podíl zhruba na třetinu celkového objemu. Zrušením celého systému tisku, distribuce, prodeje a odbavení papírových jízdenek ušetří DPO ročně 10 milionů korun.

Moderní systém odbavování cestujících jednoduchým přikládáním bezkontaktních čipových karet ODISka a bezkontaktních bankovních karet k terminálům přímo ve vozidlech se stal natolik oblíbeným, že k 31. prosinci 2019 ukončíme prodej tradičních papírových jízdenek a spouštíme další formu úhrady jízdného – novou Kreditní jízdenku.

Kreditní jízdenka je jednoduchá, anonymní čipová karta, kterou lze zakoupit v nových jízdenkomatech, v prodejnách jízdních dokladů nebo u našich smluvních prodejců. Kreditní jízdenku je možné opakovaně dobíjet finanční částkou a následně používat běžným způsobem, tedy přikládáním k terminálům ve vozidlech, podobně jako ODISku a její elektronickou peněženku, resp. bankovní platební kartu.

Z kreditu na Kreditní jízdence je možné přikládáním k terminálům ve vozidlech Dopravního podniku Ostrava pořídit běžné elektronické jízdenky:

  • elektronická přestupní jízdenka
    cena 20 Kč (od 1/2020 24 Kč) přestupy do 45 minut – při vystupování z vozidla není nutné jízdenku přikládat
  • elektronická nepřestupní jízdenka do 10 minut
    cena 14 Kč (od 1/2020 16 Kč) s přiložením jízdenky také při výstupu

U Kreditní jízdenky platí denní optimalizace jízdného, podobně jako u jízd s bankovní platební kartou. Tzn. při opakovaném nákupu elektronických přestupních/nepřestupních  jízdenek, jejichž hodnota přesáhne cenu 24hodinové jízdenky, se při následujících jízdách MHD v témže dni již další kredit neodečítá (povinnost přikládat jízdenku při každém nástupu do vozidla však zůstává).


(Více podrobností ZDE na webu DPO)

Reklama: