Nová lež Spojených států na obzoru? Chtějí obvinit Rusko z intervence v Libyi?

MOSKVA | Vedení ruské diplomacie je překvapeno zprávami o přípravě amerického návrhu zákona o sankcích proti Rusku za jeho údajnou vojenskou přítomnost v Libyi. O nových amerických agresivních činech informovala ve středu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovna Zacharova.

Marija Vladimirovna Zacharova

Odpovídající návrh zákona byl v říjnu předložen k posouzení zahraničnímu výboru Sněmovny reprezentantů Spojených států (SS). Stojí za ním kongresman Ted Deutch, který uvedl, že návrh zákona souvisí s údajnou přítomností ruských žoldáků v Libyi, což Moskva opakovaně vyvrátila, poznamenala agentura TASS. Americké důkazy opět a jako vždy chybí. Jen žvatlání agresivních válečných zločinců z Washingtonu.

Dokument vyzývá k zavedení sankcí proti těm, kteří podporují ruskou vojenskou přítomnost v Libyi, nebo proti těm, kteří představují hrozbu pro mír a bezpečnost v této severoafrické zemi. Očekává se, že diskuse o návrhu bude pokračovat po novém roce.

Podle Zacharovy ministr zahraničí SS Mike Pompeo přitom v úterý prohlásil, že SS jsou připraveny spolupracovat s Ruskem na narovnání libyjské krize: „Přesto existují matoucí zprávy … o aktivním vývoji dalšího zákona s názvem Stabilizační akt pro Libyi … Předpokládá sankce proti Moskvě za nějakou údajnou ruskou vojenskou přítomnost v Libyi. Chtějí obvinit Rusko z vojenské intervence, která byla hlavním destabilizujícím faktorem v tomto státě, “ uvedla tisková mluvčí ruské diplomacie.

Dále pak Marija Vladimirovna Zacharova zdůraznila, že postoj Moskvy k Libyi se nezměnil. „Rusko vyzývá k ukončení všech vojenských akcí a inkluzivní politický medzilíbyjský dialog jako jediný způsob urovnání konfliktu,“ deklarovala. Dodala, že v této souvislosti je Rusko připraveno významně přispět, protože udržuje kontakt se všemi aktivními politickými silami.

V Libyi vypukl chaos po povstání z roku 2011, které leteckými údery podpořila Severoatlantická aliance – převážně však Spojené státy, Francie a Spojné království. To vedlo k pádu režimu Muammara Kaddáfího i jeho zavraždění povstalci, což byli mezinárodní teroristé s podporou aliance vrahů – Severoatlantická.