Dánsko povolilo Spojeným státům otevřít americký konzulát v Grónsku

NUUK | Dánská vláda povolila Spojeným státům (SS) otevření amerického konzulátu v Grónsku, které je autonomním územím Dánska. Toto rozhodnutí přišlo čtyři měsíce poté, co Kodaň odmítla návrh vůdce SS Donalda Johna Trumpa, který chtěl tento největší ostrov na světě od Dánska odkoupit. Informovala o tom agentura Reuters.

Ilustrační snímek

Úmysl DJ Trumpa vyvolal v srpnu diplomatickou roztržku mezi Spojenými státy a Dánskem. Dánská vláda označila Trumpův návrh za absurdní. Americký vůdce následně zrušil plánovanou státní návštěvu Dánska.

Nový konzulát je součástí širší iniciativy SS rozšířit svou diplomatickou a obchodní přítomnost v Grónsku a v oblasti Arktidy. „Pokračujeme, spolu s Grónskem, v dialogu se Spojenými státy o vývoji v Arktidě a nadále úzce spolupracujeme v otázce zapojení Spojených států v Grónsku,“ řekl dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod.

Spojené státy měly svůj konzulát v Grónsku naposledy v letech 1940 – 1953. Dánské ministerstvo zahraničí bude muset schválit osobu, kterou Spojené státy do funkce konzula vyberou, jak uvedlo v prohlášení.

Reklama: