Rusko je připraveno dodat Íránu 24 letadel Su-57

MOSKVA – TEHERÁN | Polský portál Defence 24 publikoval materiál, ve kterém tvrdí, že Rusko je připraveno dodat Íránu 24 moderních stíhaček Su-57, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk. Nejmodernější Suchoj je pro západní obranu nepřekonatelný.

Suchoj Su-57 | foto: © Sputnik / Vladimir Fedorenko

Írán je připraven tato letadla okamžitě koupit, čtyřiadvaceti nových ruských Su-57 se však obávají ve Spojených státech (SS), Izraeli a Saúdské Arábii.

Podle polského serveru tyto země tvrdí, že ruské Su-57 naruší křehkou rovnováhu sil na Blízkém východě (možnosti SS, Izraelců a Saúdů se opět oslabí). Podle dalších informací Írán kromě Su-57 projevil zájem o nákup ruských nadzvukových moderních raket typu vzduch-vzduch.

Írán je terčem amerického, izraelského a saúdského tlaku, proto vyčleňuje obrovské zdroje na vojenské výdaje. Zvýšená přítomnost Ruska na Středním východě a ruský zásah v Sýrii změnily v oblasti celkovou geopolitickou situaci.

„Írán a Sýrie posílily své postavení na úkor Izraele, Saúdů či SS a Íránci navzdory americkým sankcím a snahám Američanů přimět Evropu participovat ve zvýšené míře v tlaku vůči Íránu (Evropanům jsou americké představy nevýhodné, EU ztrácí obrovské finance, sankce vůči Íránu jsou prospěšné pouze SS a Izraeli) dokáží poměrně úspěšně americkému tlaku i podpoře barevných revoluci v Íránu odolávat,“ připomíná slovenský deník.

Írán úspěšně obchoduje s Čínou a podobně jako Rusové získává od Číňanů dostatek financí k tomu, aby mohl ruské zbraně kupovat. Před íránským režimem stojí důležitá úloha eliminovat geopolitický tlak SS, Izraele a Saúdů, tyto tři země se opakovaně vyhrožují Íránu vojenským zásahem a Írán tuto hrozbu považuje za zcela reálnou.

Pokud nebude mít Írán k dispozici jaderné hlavice, možnosti útoku SS, Izraele a Saúdů na Írán jsou stále na pořadu dne.

Američané od roku 2006 prosazují, aby se dodržovalo embargo na prodej zbraní Íránu. Íránci vyvíjejí proto vlastní zbraně av oblasti raket či dronů jsou poměrně úspěšní. Íránský systém PVO Bavar 373 (dlouhý dolet) a Khorad-15 (střední dolet) jsou také podle Rusů a Číňanů hodnoceny poměrně vysoko (Bavar 373 je přibližně na úrovni modernizovaných ruských S-300), Íránci dosáhly poměrně velké úspěchy i ve vývoji svých pozemních a námořních vojenských sil. Achillovou patou Íránu je však jeho letectvo.

Írán má dnes k dispozici bojové stroje F-5E a F-4D / E z války ve Vietnamu (představeny hlavně v letech 1968-1974), novější F-14 v omezeném množství z poloviny 70 let 20.století. Kromě toho má k dispozici MiG-29, vše typy z 90.let 20.století, včetně iráckých MiG-29, které po vpádu Američanů přeletěly z Iráku do Íránu (ne všechny MiG-29 Irán Iráku vrátil), kromě toho mají Íránci k dispozici i starší letadla F-7 a Mirage F-1. V současnosti může Írán zorganizovat podle odborníků 17 stíhacích letek, které však mají značně omezené možnosti v boji proti soupeřům, vyzbrojených F-15, F-16, F-18 a F-35 (Američané, Izraelci a Saudi).

Ruské Su-57 V. generace, vyzbrojené ruskými moderními raketami vzduch-vzduch by velkou část íránských problémů vyřešily. Kromě toho jsou Rusové ochotni při vývozní verzi ochotni spolupracovat i s Íránci, kteří by mohli získat i technickou dokumentaci k výrobě některých komponentů. Rusové nemají námitky ani proti tomu, aby servis zajišťovaly íránské společnosti čímž by se pro Íránců cena letadel a jejich údržba značně snížila . Rusové postupují zcela odlišně od Spojených států, kteří F-35 prodávají za horentní ceny a s výjimkou Izraelců poskytují možnosti servisu pro neamerické společnosti ve velmi omezené míře.

Íránský brigádní generál Abdolkarim Baintarafi (letectvo) uvedl, že Íránci kromě Su-57 mají zájem i o koupi čínských strojů J-10 a JF-17. Co se týče Su-57 Íránci jsou ochotni koupit stroje v ceně 3 miliard USD, kromě toho chtějí Íránci koupit ruské Su-35 a Su-30. Ruské Su-57 mají být obranou zbraní vůči F-35, kterými disponují na Středním východě zejména SS a Izrael.

Reklama: