Japonsko navrhlo Íránu způsob, jak rozbít americké sankce

TEHERÁN | V Japonsku navrhli, jak je možné rozbít sankce Spojených států (SS) proti Íránu, sdělil íránský prezident Hasan Rúhání na základě výsledků návštěvy Japonska. Jeho vystoupení v Teheránu po návratu z Malajsie a Japonska vysílala státní televize.

Orangutan s granátem v ruce Trump a Hasan Ruhání

„Japonci měli nový návrh na rozbití amerických sankcí, měli jsme také nový návrh na toto téma, diskutovali jsme o tom a dohodli jsme se na pokračování našich konzultací v této záležitosti,“ řekl Rúhání během rozhovoru o svém jednání s japonským premiérem Šinzó Abem.

Íránský prezident sdělil, že evropské a další země také vyvíjejí v tomto směru úsilí, ale neuvedl podrobnosti o návrzích na řešení problému amerických sankcí, které, jak prohlásil Rúhání, nepodporuje nikdo jiný kromě jedné nebo dvou zemí.

Íránský prezident zdůraznil, že sankce SS proti Íránu porušují mezinárodní normy a nepřinesou žádné výsledky. „Američané budou nuceni opustit nesprávnou cestu,“ dodal Rúhání. V roce 2015 „šestka“ (Velká Británie, Německo, Čína, Rusko, USA, Francie) a Írán oznámily dosažení Společného komplexního akčního plánu.

Dohoda stanovila zrušení sankcí výměnou za omezení íránského jaderného programu. Ve své původní podobě nepřežila ani tři roky: V květnu 2018 Spojené státy ohlásily jednostranné odstoupení a obnovení přísných sankcí proti islámské republice. Írán oznámil postupné snižování svých závazků vyplývajících z dohody, přičemž požadoval, aby smluvní strany splnily své závazky týkající se spolupráce s Íránem.

Reklama: