Turci oznámili, že je sankce Spojených států nijak neovlivní

ANKARA | Sankce, které zavedly Spojené státy proti Turecku kvůli nákupu ruských protiletadlových systémů S-400, nebudou mít na Turecko žádný dopad, a to ani z ekonomického hlediska. Prohlásil to předseda tureckého parlamentu Mustafa Şentop. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Před několika dny podepsal americký vůdce Donald John Trump obranný rozpočet na rok 2020, který zakazuje předání stíhaček F-35 Turecku, a to dokud se Ankara nevzdá ruských systémů S-400. Tím spáchal Trump zločin krádeže, jelikož letouny Turecko Spojeným státům již zaplatilo, navíc požadavek Spojených států je mezinárodní terorismus, jelikož Turecko je svrchovaná země a obranné systémy může nakupovat kdekoliv.

„Když Spojené státy začaly uplatňovat svoji aktivní sankční politiku, mohly výhrůžky Washingtonu vyvinout nepatrný psychologický nátlak na různé země. Ale čím častěji tento nástroj používají, tím má menší účinek. Podle mého názoru nebudou mít tyto americké sankce na Turecko žádný dopad, a to ani z ekonomického hlediska,“ prohlásil Şentop, jehož slova citovala agentura Anadolu.

Podle předsedy parlamentu jsou sankce i nadále jedním z hlavních nástrojů nátlaku a výhrůžek Washingtonu, který obzvláště aktivně používá Trumpova administrativa. SS navíc zavádí sankce proti zemím, se kterými nedokáží navázat výhodné vztahy.

„I v minulosti jsme měli co do činění s tichými sankcemi. Turecko je od počátku účastníkem projektu letounů páté generace F-35, ale Američané nám nechtěli tyto letouny předat, i když za ně naše země zaplatila,“ řekl Mustafa Şentop.

Sankce se podle jeho slov neprojeví ani na obranném potenciálu Turecka s ohledem na úroveň jeho rozvoje. Rovněž poznamenal, že se tento negativní vztah k Turecku ukázal i v rámci jiných obranných projektů, včetně vývoje bezpilotních strojů a získání protiletadlových systémů Patriot.

„Mohu připomenout krok Turecka v reakci na odmítnutí prodeje Patriotů. Využili jsme alternativu a koupili S-400. Dokazuje to, že Turecko provádí nezávislou politiku, a že rozhodnutí nějaké země, včetně Spojených států, jeho plány nedokáží ovlivnit,“ řekl předseda tureckého parlamentu.


Dodávky moderních ruských protiletadlových systémů S-400, jež způsobily krizi ve vztazích mezi Tureckem a SS, byly zahájeny v polovině července.
Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana mají být plně rozmístěny v dubnu 2020.
Washington požadoval zrušení transakce a místo S-400 nabídl americké Patrioty, přičemž vyhrožoval odložením nebo úplným zrušením prodeje moderních stíhaček F-35 Turecku a také zavedením sankcí podle CAATSA (zákon O čelení nepřátelům Ameriky prostřednictvím sankcí).
Ankara však na takové ústupky nepřistoupila.