Vláda nadělila občanům k Vánocům zvýšení daní

PRAHA | Občanští demokraté nesouhlasí se zvyšováním daní, které prosadila vládní koalice. Podle občanských demokratů nabízela senátní verze návrhu rozumnou, kompromisní variantu, vláda ji ale odmítla.

Andy Babiš

„V senátní verzi daňového balíčku byly opraveny jen ty nejhorší chyby – ponechání stávající výše poplatku katastrálnímu úřadu, odstranění dvojího zdanění technických rezerv pojišťoven, odstranění nesmyslného 50% navýšení daní pro loterie. My jsme mohli prosadit v Senátu vlajkové lodi našeho daňového programu, ale právě proto, že jsme upřednostnili realistickou a správnou politiku, tak nám kolegové ze Senátu poslali verzi zákona, která si zaslouží podporu,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Dále pak uvedl: „Kdyby se k tomu vláda postavila racionálně a rozumně, nikoli politicko-prestižně, tak to musela schválit i vládní většina, to se ale bohužel nestalo.“

Stanjura, Fiala a Skopeček | foto: ODS

K věci se také vyjádřil místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček a ekonomický expert strany: „Vláda nadělila občanům k Vánocům zvýšení daní. Daňový balíček byl dnes ve Sněmovně schválen ve vládní verzi bez pozměňujících návrhů Senátu, které alespoň drobně korigovaly původně navrhovaný nárůst daní.“

Skopeček dodal, že hnutí ANO, ČSSD a KSČM si mohou připít na další koruny ‚vyškráblé‘ z kapes daňových poplatníků a šťastné a veselé přerozdělování. „Zvlášť odsouzeníhodné je zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitosti o 100 %. V době rekordních cen nemovitostí vláda hází klacky pod nohy lidem, kteří si pořizují vlastní nemovitost, a každá koruna se jim v takové chvíli hodí. Kvůli této vládě máme rekordně vysoké daně v naší historii a apetit vlády ne a ne polevit,“ uzavřel Jan Skopeček.