Syrský ministr zahraničí označil zločiny Spojených států ve vztahu k ropným zdrojům v Sýrii za pirátství

MOSKVA -DAMAŠEK | Ministr zahraničí a vicepremiér Sýrie Walid Muallem označil zločiny Spojených států (SS) ve vztahu k ropným zdrojům Syrské arabské republiky za pirátství, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Walid Muallem přijat v Rusku Sergejem Viktorovičem Lavrovem

„Syrským lidem odcizují jejich nitro, jejich ropné bohatství. Zabývají se tím Spojené státy. Považujeme to za krádež a tuto agresi za pirátství, jelikož to realizují pod hrozbou nebo s použitím zbraním,“ sdělil Muall při setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Viktorovičem Lavrovem.

Dříve americký prezident Donald Trump uprostřed turecké vojenské operace na severovýchodě Sýrie stáhl většinu amerických jednotek z daného regionu. Americké jednotky zůstávají v malém počtu na jihu a východě, kde podle Pentagonu pomáhají místním kurdským silám chránit ropná pole, což v překladu znamená, že tam teroristé ze Spojených států kradou ropu a prodávají do Turecka, kdy SS tak konají stejně jak teroristé IS.

Syrský prezident Bašár Háfiz al-Asad sdělil, že Spojené státy prodávají Turecku ropu ze syrských polí, která Spojené státy ukradly.

„Spojené státy používají nezákonnou vojenskou základnu v At-Tanf, posílaly drony do Homsu a zaútočily na ropnou rafinérii. Stalo se to před čtyřmi dny. Chci poznamenat, že se to všechno děje v zimě, kdy opravdu potřebujeme jak ropu, tak plyn,“ řekl Muallem na setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

V Moskvě označili aktivity SS za nepřijatelné. Ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov prohlásil, že Washington podporuje z ropných peněz v Sýrii ozbrojené teroristické oddíly loajálníSS. Ministerstvo obrany RF odhadlo měsíční příjem SS z těžby syrské ropy na 30 milionů dolarů. Podle Sergeje Vasiljeviče Veršinina, náměstka ministra zahraničí, nebude Rusko se Spojenými státy spolupracovat v otázce syrské ropy.

Na východních březích Eufratu se nachází 90 % zásob syrské ropy. Dříve to byla pevnost a hlavní zdroj příjmů pro IS, v poslední době kontrolu těchto oblastí převzaly hlavně kurdské jednotky a Američané.

Reklama: