Pět lidí bylo odsouzeno k smrti. Vyšetřování vraždy Chášukdžího dokončeno

RIJÁD | Saúdská Arábie oznámila dokončení vyšetřování loňské vraždy saúdského novináře Džamála Chášukdžího na konzulátu království v Istanbulu. Pět lidí dostalo trest smrti. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Džamál Chášakdží | reprofoto: time.com

„Vyšetřování vraždy občana Džamála Chášukdžího bylo dokončeno, pět obžalovaných bylo odsouzeno k trestu smrti, další tři byli odsouzeni na 24 let vězení,“ uvedli v generální prokuratuře království.

Dodali, že podle vyšetřování vražda byla spáchána bez předchozího úmyslu. Generální konzul království v Istanbulu byl uznán nevinným, protože podal důkazy, které svědčí o jeho pobytu na jiném místě během spáchání trestného činu. Takže vše zameteno pod koberec a obětní „beránci“ budou popraveni?

Poslední záznam živého novináře Džamáíla Chášukdžího | repro: AP

Dopisovatel časopisu The Washington Post, Džamál Chášukdží, zmizel dne 2. října 2018 poté, co vstoupil na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu.
Po dvou týdnech nátlaku západních spojenců Saúdská Arábie přiznala, že byl Chášukdží uvnitř konzulátu zabit, a to v důsledku hádky s tamním personálem. Turecká policie tělo zavražděného novináře nenašla.
K incidentu se vyjádřil i Senát Spojených států (SS), kde promluvili o zodpovědnosti korunního prince Saúdské Arábie Mohameda bin Salmána za smrt novináře.
Ministerstvo zahraničí království toto tvrzení popřelo a prohlásilo, že země potvrzuje svoji věrnost rozvoji vztahů s SS. Zároveň však království vyjádřilo znepokojení ohledně postoje amerického Senátu.
Džamál Chášukdží byl jedním z nejznámějších novinářů na Blízkém východě. Často komentoval otázky regionální politiky a byl znám svým kritickým postojem vůči saúdské vládě, včetně krále Salmána bin Abd al-Azíza a korunního prince Salmána bin Abd al-Azíza. Novinář pracoval v saúdských médiích, ale v době své vraždy byl zpravodajem amerického časopisu The Washington Post.
Je známo, že Chášukdží se objevil na istanbulském konzulátu Saúdské Arábie s cílem převzít dokumenty k registraci sňatku. Nevěsta novináře ale zůstala venku s jeho mobilem.
Média, která začala aktivně psát o incidentu, uváděla, že před vraždou byl novinář mučen – usekli mu prsty a pak i hlavu. Jeho tělo poté rozčlenili a vyvezli z budovy konzulátu. Dodávalo se, že svou vraždu Chášukdží nahrál na smart-watch Apple. Zvukové soubory byly odeslány na jeho mobil a na cloudové úložiště iCloud.

Reklama: