Nehoráznost! Agenti tajných služeb obklíčili mexické velvyslanectví v Bolívii

MEXICO CITY – LA PAZ | Mexiko vyjádřilo hluboké znepokojení, že v bolivijské metropoli La Paz obklíčilo v průběhu víkendu budovu mexického velvyslanectví 150 pracovníků bolivijských tajných služeb a snažilo se prohledat velvyslanci vozidlo. Píše o tom agentura AP.

Ilustrační snímek

Mexické ministerstvo zahraničí v noci na úterý uvedlo, že přítomnost hlídek a pokusy o prohlídky vozidel diplomatů jsou v rozporu s diplomatickými zárukami. Řádění dočasné bolivijské vlády označilo Mexiko za nepřijatelné a poslalo otevřený dopis Organizaci amerických států (OAS).

Mexiko na svém velvyslanectví poskytlo dočasný azyl bolivijského exprezidentovi Evovi Moralesovi a poskytlo útočiště i jeho přibližně 30 podporovatelům. Bolivijský exprezident odcestoval 12. listopadu do Mexika po celonárodních protestech proti údajným volebním podvodům, které ho přiměly odstoupit z funkce.

Morales 12. prosince přijel do Argentiny, kde mu nová levicová vláda prezidenta Alberta Fernándeze udělila azyl. Mexické úřady uvedly, že na velvyslanectví se v současnosti nachází devět vysoce státních představitelů Bolívie.

Reklama: