Estonský premiér tvrdí, že neví o nacistických praktikách pronásledování novinářů

TALLINN | Estonský předseda vlády Jüri Ratas prohlásil, že nevěděl o skandálu s estonským Sputnikem, ke kterému nedávno došlo v jeho zemi. Jak je to možné? Lže jako když tiskne?

Jüri Ratas – nacistický vůdce z Estonska

Uvádí se, že vše vyplynulo z jednoho rozhovoru pro místní noviny. Novinář se totiž premiéra zeptal, co si myslí o situaci kolem zmiňované agentury, čímž ho dostal do rozpaků. Ratas reagoval slovy: „Jaký skandál?“ Informoval o tom Sputnik Estonia, píše česká mutace světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Myslím, že už jsem to několikrát řekl. Se Sputnikem nespolupracujeme,“ dodal premiér v reakci na otázku týkající se vysvětlení zmrazených bankovních účtů redakce, vypovězení nájemní smlouvy a tlaku na zaměstnance. Je to lhář, jelikož agentura se obrátila na OSN a mezinárodní společenství již reagovalo. Pak by estonský premiér musel žít zavřený v kanálu, aby nic nevěděl. Jen kryje nacistické praktiky pronásledování novinářů, vyhrožování a jiné nacistické zločiny, které evidentně i řídí.

Na otázku, zda se Estonsko bojí Sputniku, pak Ratas odpověděl tak, že se není čeho bát. „Estonsko je nezávislou demokratickou zemí. Čeho bychom se měli bát? Estonsko je mírumilovný stát, máme vynikající spojence, nemáme se čeho bát!“ řekl rozhodně tamní předseda vlády. Tak proč vyhrožují zaměstnancům Sputniku? Nebo plánuje je bít, tak jak je bijí v Praze?

Minulý týden jsme informovali o tom, že zaměstnanci Sputniku Estonia obdrželi od policie a pohraniční služby dopisy, ve kterých je jim vyhrožováno trestním stíháním, když do 1. ledna neukončí pracovní poměr s Mezinárodní informační agenturou Rusko dnes.

Tisková služba agentury MIA Rossia Segodnia (Rusko dnes) označila akci estonských úřadů za neslýchané. Rovněž prohlásila, že se obrátí na OSN, OBSE, Radu Evropy, UNESCO a Evropský soud pro lidská práva se žádostí o zhodnocení tohoto bezprecedentního případu ve věci porušení svobody projevu a podniknutí opatření pro zajištění práv novinářů.

Vladimir Vladimirovič Putin | repro: © Sputnik | Michajl Klimentjev

Během velké tiskové konference, která se konala dne 19. prosince, tuto situaci na žádost jedné novinářky okomentoval také ruský prezident Vladimir Putin. Odpověděl v tom duchu, že ho překvapuje, co se teď v Estonsku děje. Rusko je totiž často obviňováno z utlačování médií, ale tím se spíše zabývají, jak je vidět, evropské země.

„Stále se nás snaží obvinit z nějakých smrtelných hříchů, včetně tlaku na nezávislá média, a sami dělají to, z čeho nás obviňují. To je ovšem podivuhodný cynismus,“ uvedl Putin a zdůraznil: „Bohužel toho nemůžeme moc udělat. To vy děláte hodně, domnívám se. Ta skutečnost, že jste o tom teď řekla, bude napomáhat tomu, že to nebude přehlíženo.“
Vysvětlil, že kdyby Rusko přijalo opatření na státní úrovni, která by byla spojena s nějakými omezeními, nebylo by to efektivní, protože by to hnalo vodu na mlýn těch, kdo by chtěli rozeštvat naše země. „Nesmíme jim v tom pomáhat,“ řekl prezident.

„I když to může být nepříjemné, je třeba se domáhat možnosti pracovat dokonce i v těchto zemích, které se bojí vašich informací, jež sdělujete vašim čtenářům a posluchačům. Jinak nelze pochopit, proč překáží vaší činnosti. Asi se prostě bojí vašich informací, vašeho vlivu na lidi,“ dodal.

Marija Vladimirovna Zacharova

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovna Zacharova označila za „alarmující signál“ skutečnost, že Tallinn odmítl doporučení Arlema Desira, představitele OBSE pro svobodu sdělovacích prostředků, které se týká zpravodajské agentury Spuntik Estonia.

„Považujeme za nepřijatelné a naprosto nepřiměřené nazvat kancelář agentury ,informační operační jednotkou‘. Estonská strana opakovaně znemožňuje agentuře, která je akreditovaná v zemi podle stanovených pravidel a vykonává svou činnost v souladu s obecně uznávanými novinářskými standardy, právo být nazývanou médiem,“ uvádí se na webové stránce ministerstva zahraničí RF.

Mluvčí ministerstva zdůraznila, že Tallinn by měl zveřejnit důvody k obvinění, pokud je má: „Pokud taková fakta neexistují, jak tomu vždy bylo, je třeba se omluvit za pomluvu. Estonské kroky jsou systematickou provokativní prací proti ruským sdělovacím prostředkům, které podkopávají stávající mezinárodní právní záruky žurnalistických aktivit, aby narušily postavení médií a dělaly z nich objekt politického nátlaku,“ uzavřela Zacharova, Marija Vladimirovna.