OKD po hackerském útoku dnes obnoví těžbu

KARVINÁ | Společnost OKD po nedělním hackerském útoku v pátek obnoví těžbu. Firmě se v krátké době podařilo vytvořit plně funkční oddělenou interní počítačovou síť, díky které všechny doly na Karvinsku obnoví činnost. Společnost síť spustí v noci a v pátek se začne s těžbou. Informoval o tom mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Důl ČSM na Karvinsku | repro: okd.cz

Fungování a těžbu společnosti OKD na Karvinsku v neděli ochromil hackerský útok. Z bezpečnostních důvodů tak musela být okamžitě ukončena těžba v dolech. O vánočních svátcích byl provoz omezený a uhlí se netěžilo vůbec, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Provoz sítě zahájíme 26. prosince v noci, aby zaměstnanci na noční směně mohli začít s přípravami na páteční provoz,“ oznámil mluvčí Čelechovský a dodal, že hlavní prioritou obnovy počítačové sítě OKD bude zajištění bezpečnosti zaměstnanců.

„Tato počítačová síť bude mimo jiné monitorovat výskyt zaměstnanců v jednotlivých porubech (dobývacích prostorech) a pracovištích, ovládání a kontrolu vybraných strojních zařízení v podzemí, ale i například systémy pro vypínání přívodu elektrické energie v případě nepřípustné koncentrace důlních plynů či kontrolovanou evidenci výbušnin určených pro trhací práce,“ uvedl dále mluvčí.

Již dříve mluvčí řekl, že čidla metanu v dolech ani po hackerském útoku nepřestala fungovat, proto bezpečnost horníku nebyla ohrožena. Jak dodal, tak čidla jsou vedena samostatně mimo hlavní síť.

K prvnímu útoku došlo již v pátek 20. prosince. „Účelem podle počítačových specialistů bylo vytvoření vstupního bodu. Hlavní útok pak nastal v neděli 22. prosince kolem dvaadvacáté hodiny, kdy škodlivý kód kompletně napadl a ochromil celou infrastrukturu firmy,“ uvedl mluvčí Čelechovský.

„Bohužel budeme muset realizovat takzvané čisté instalace, tedy formátování všech stanic a obnovu dat z pořízených záloh,“ dodal mluvčí OKD s tím, že vzhledem k rozsáhlé infrastruktury OKD to bude znamenat systematickou a koordinovanou práci specialistů IT v rozsahu několika týdnů a možná i měsíců, což podle něj nevylučuje, že v následujících dnech se mohou objevit problémy.

Většina uhlí z OKD míří do klíčových průmyslových firem v regionu. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v úterý uvedl, že výpadek těžby zatím průmysl nijak neohrožuje.

Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Na Karvinsku provozuje doly ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Doly budou v příštích letech postupně utlumovány. Od loňska je majitelem společnosti stát prostřednictvím podniku Prisko. V dolech dnes pracuje asi 8 500 lidí.

Reklama: