Vesmírný program: Čína otestovala svou nejvýkonnější nosnou raketu Čchang-Čeng 5

PEKING | Čína v pátek úspěšně otestovala svou nejvýkonnější nosnou raketu Čchang-Čeng 5, která by měla hrát klíčovou roli v dalším rozvoji čínského vesmírného programu. V plánu je v roce 2020 výstavba vlastní orbitální stanice.

čínský kosmický program | repro: Sputnik (© AP Photo / Xinhua/Li Gang)

Raketa Čchang-Čeng 5 (Dlouhý pochod 5) odstartovala v 13:53 hodin SEČ z kosmodromu Wen-čchang, který se nachází na jihočínském ostrově Chaj-nan. Stanovenou oběžnou dráhu dosáhla nad Tichým oceánem po více než 30-minutovém letu. Podle čínských médií se při pátečním startu testovaly klíčové technologie, které se budou využívat při dalších vesmírných misích.

Výkonná nosná raketa Čchang-Čeng 5 by Číně mohla pomoci naplnit cíl vybudovat do roku 2020 vlastní vesmírnou stanici na oběžné dráze Země. Peking by ji také mohl využít při testovacích kosmických letech s lidskou posádkou či při plánovaných misích zaměřených na průzkum Měsíce a Marsu.

Čína do svého kosmického programu investuje miliardy dolarů s cílem stát se další kosmickou velmocí. Po Rusku a Spojených státech se Čína stala třetí zemí, které se podařilo vyslat lidi do kosmu s využitím své vlastní technologie.

Čínská sonda začátkem ledna 2019 přistála na odvrácené straně Měsíce. V listopadu tohoto roku Peking otestoval přistávací modul pro misi na Mars, kterou by chtěl odstartovat v roce 2020.

Reklama: