Díky výrobcům petard a rachejtlí

Moje vzpomínky z dětství jsou plné posilvestrovských zpráv a reportáží o tržených prstech a smrtelných úrazech v souvislosti s používáním podomácku vyrobené pyrotechniky.

Jan Kopal

Naštěstí již těmto smutným dobám odzvonilo a úrazy v souvislosti s užívám pyrotechniky nemají takový fatální charakter a ve srovnání s minulou érou jich je výrazně méně (způsobené jsou většinou nedodržením návodu k použití a odpalování raket a petard na nevhodných místech)…

Přesto se nacházejí hlasy, které volají po zákazu prodeje zábavní pyrotechniky. Většinou jde o stejné hlasy, které volají po zákazu zbraní po každém incidentu způsobeném ozbrojeným člověkem bez ohledu na to, zda zbraň byla legální a její držitel byl vlastníkem zbrojního průkazu.

Volat po zákazu zbraní a pyrotechniky je stejné jako volat po zákazu vlastnění osobního či nákladního automobilu. V nesprávných rukách se také může proměnit v nebezpečnou a vražednou zbraň. Přesto nikdo nevolá po rušení řidičských průkazů.

Buďme rádi, že si dnes svobodně můžeme pro svou zábavu pořizovat pyrotechniku a vítat s ní příchod nového roku. Bál bych se doby, kdy se zase budeme vracet k pokoutně vyráběným ohňostrojům a sledovat, kolik lidí se v průběhu posledního dne roku zase zranilo či zmrzačilo. Toho bych se nerad dožil

Reklama: