Sputnik: Teroristé zaútočili na pozice syrské armády v Idlibu

DAMAŠEK | Teroristé dvakrát zaútočili na pozice ozbrojených sil Sýrie u města Džardžanaz provincie Idlib, všechny útoky byly odraženy, ztráty mezi syrskými vojáky nejsou, sdělil na briefingu velitel ruského centra pro příměří znepřátelených stran v SAR generálmajor Jurij Borenkov. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Syrský voják | reprofoto: Spunitk (© AFP 2018 / Stringer)

„Bojovníci teroristické skupiny Hayat Tahrir al-Sham s podporou jednotek Syrské národní armády dvakrát zaútočili na pozice vládních jednotek v oblasti osady Džardžanaz v provincii Idlib. Každého útoku se účastnilo až 50 bojovníků s podporou 5-6 pick-upů, na nichž byly nainstalovány těžké zbraně,“ řekl.

Syrské ozbrojené síly odrazily teroristické útoky v provincii Idlib, až 30 bojovníků bylo zabito nebo zraněno, mezi syrskou armádou nejsou žádné ztráty, upřesnil Borenkov.

Dříve v sobotu Rusko v komisi pro příměří v Sýrii zaznamenalo 38 porušení denně, Turecko – 25, uvádí se v informačním zpravodaji ruského ministerstva obrany, zveřejněném na webových stránkách ministerstva.

„Ruská část zastoupení společné rusko-turecké komise pro otázky související s porušováním režimu zastavení bojových akcí zaznamenala v provinciích 38 případů zahájení střelby v provinciích: Aleppo – 11, Latákie – 10, Idlib – devět, Hamá – osm. Turecká část mise zaznamenala 25 případů zahájení střelby v provinciích: Idlib – 19, Latákie – tři, Hamá – dva, Aleppo – jeden,“ uvádí se ve zprávě.

Ozbrojený konflikt v Sýrii probíhá od roku 2011. Na konci roku 2017 bylo vyhlášeno vítězství nad teroristickou skupinou IS v Sýrii a Iráku. V některých oblastech země pokračují čistky od bojovníků. V současné době je v popředí politické řešení, obnova Sýrie a návrat uprchlíků.

Zřízení kontroly nad územím v Zajevfraťje na severovýchodě Sýrie bylo v roce 2019 klíčovým úspěchem ruské skupiny vojáků v zemi. Oznámil to v pátek během porady na Ministerstvu obrany RF velitel skupiny vojsk v Sýrii generálporučík Alexandr Čajko.

„Klíčovou událostí roku byla pomoc syrské vládě při nastolení kontroly nad územím v Zajevfraťje, včetně blokování oblastí provádění operace Pramen míru, společné rusko-turecké hlídky včetně zapojení vojenských policejních jednotek, a také úspěšné řešení leteckých i pozemních úkolů hlídek,“ řekl Čajko. Vysvětlil, že to umožnilo zvětšit oblast území kontrolovaného syrskou vládou.

Reklama: