Kim Čong-un zahájil schůzi Korejské strany práce

PCHJONGJANG | Předseda Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) Kim Čong-un zahájil v sobotu schůzi vládní Korejské strany práce, informovaly v neděli tamní státní média. Podle nich se na schůzi jednalo o novém transparentním, antiimperialistické, nezávislém postoji KLDR, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ilustrace: Kim Čong-un na sjezdu Korejské strany práce (8. 5. 2016)

„Strana bude také diskutovat o důležitých věcech, které se vynořují … při budování státu a národní obrany,“ citovala tamní média agentura AFP.

Zahájení schůze Korejské strany práce přichází týden poté, co Kim uspořádal setkání nejvyšších představitelů obrany a diskutoval o posílení vojenské schopnosti země, dodala AFP.

V KLDR začátkem prosince varovali, že podniknou nespecifikovaný krok, pokud Spojené státy (SS) do konce roku nepřijdou s ústupky ve vzájemných jednáních o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Do SS vzkázali, že dostanou „vánoční dárek“ v závislosti na tom, jak se zachovají. Vyvolané spekulace se soustředily na možnost raketového testu včetně testu mezikontinentální balistické rakety schopné nést jadernou hlavici.

Tak pojď americký blbečku – Čong-un a Donald John

Jednání o severokorejském jaderném programu jsou ve slepé uličce od února, kdy se setkal vůdce SS Donald John Trump a předseda KLDR Kim Čong-un ve vietnamském Hanoji. Jejich summit skončil bez dosažení očekávané dohody, neboť KLDR žádala zrušení amerických sankcí výměnou za částečnou denuklearizaci, což vůdce DJ Trump odmítl, ten chtěl jen brát a nic dát.

Satelitní snímky nejnověji zachytily novou stavbu v severokorejské továrně, která je využívána pro výrobu vybavení na odpalování raket s dlouhým doletem.