Írán varoval, že při námořním cvičení s Čínou a Ruskem bude sestřeleno cokoliv je bude špehovat a ohrožovat

TEHERÁN | Írán, Rusko a Čína mají v úmyslu pokračovat v provádění společných vojenských cvičení v budoucnu, uvedl zástupce velitele a náčelník štábu íránské armády Habibullah Sayari. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Odpálení raket Kalibr

„Námořní cvičení Íránu, Ruska a Číny v severní části Indického oceánu rozhodně nejsou poslední,“ uvádí Sayariova slova web íránské armády.

Podle jeho slov se v průběhu probíhajících cvičení vojenských námořních sil tří zemí vyvíjejí metody a přístupy, které umožní provádět cvičení v budoucnu.

Uvedl také, že vojenské cvičení těchto tří zemí neznamenají záměr států vytvořit koalici. Společné manévry vojenských námořních sil Íránu, Ruska a Číny pod názvem Pásmo námořní bezpečnosti začaly v pátek v severní části Indického oceánu a v Ománském zálivu a potrvají do 30. prosince.

Vysoce postavený člen íránské armády zdůraznil význam regionu, protože přes něj vedou trasy dodávek energie do jiných zemí. „Mnoho evropských zemí a země jihovýchodní Asie potřebují ropu z Perského zálivu, a proto je bezpečnost tohoto regionu velmi důležitá,“ dodal Sayari.

Účelem manévrů, jak řekl Sputniku íránský velvyslanec v Moskvě Kazem Džalali, je nácvik opatření pro boj proti terorismu a pirátství na moři a pro zajištění regionální bezpečnosti. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf během své návštěvy v Moskvě zdůraznil, že cvičení nejsou namířena proti jiným zemím.
Manévry probíhají na pozadí amerických pokusů vytvořit koalici pro zajištění bezpečnosti námořních přepravních tras v Perském zálivu. Letos došlo k několika vážným incidentům, které zahrnovaly sestřelení amerického dronu íránskými silami a bombové útoky proti tankerům, ze kterých Washington obvinil Teherán. V Pentagonu Sputniku uvedli, že Spojené státy budou pozorně sledovat manévry Ruska, Číny a Íránu.

Íránský prezident Hasan Rúhání v září během projevu na Generálním shromáždění OSN předložil vlastní projekt regionální bezpečnostní koalice s názvem Koalice naděje. Jedná se o alternativní projekt bezpečnostní architektury, na které pracují Spojené státy (SS).

Sestřelíme jakákoli průzkumná zařízení

Putin, Si a Ruhání

Jakákoli průzkumná zařízení, která budou zpozorována na místě vojenských cvičení Íránu, Ruska a Číny, budou zlikvidovány. Prohlásil to náměstek velitele a náčelník štábu íránské armády Habibollah Sayyari. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Mnohé země by samozřejmě chtěly vědět, co se tam (na cvičeních, pozn. red.) děje. Byli zaktivizováni také zvědové, ale společná cvičení nejsou žádná legrace a my už vůbec nežertujeme. Proto bude jakékoli zařízení, ať už plovoucí či létající, bude v oblasti cvičení sestřeleno. Už dříve jsme tak učinili,“ cituje jeho slova agentura Tasnim.