V Praze byl opět nacistickými sviněmi zneuctěn památník maršála Koněva

PRAHA | Neznámí pachatelé znesvětili pomník sovětskému maršálovi Ivanu Stěpanoviči Koněvovi, který stojí na náměstí Interbrigády v Praze 6. Načasování vandalského útoku nejspíš není náhodné. Vojevůdce se totiž narodil právě 28. prosince.

Pomník maršála Koněva v Praze | reprofoto: sputnik

Vandalové ve formě nacistických sviní zavěsili na ruce bronzové sochy vojevůdce věnec uzenin a připojili k němu i pamětní stuhy z věnců, které byly k památníku položeny letos dne 16. prosince, a to u příležitosti 122. výročí narozenin Koněva.

Slavnostního ceremoniálu, který proběhl téměř před dvěma týdny, se zúčastnila také maršálova vnučka Jelena Koněvová, stejně jako zástupci ruského velvyslanectví v České republice, komunistické strany, místních veřejných organizací a občanských aktivistů.

U pomníku hlídkuje policie. Orgány činné v trestním řízení již začaly vyšetřovat incident a pátrají po pachateli.

Mezitím nacistické vedení Prahy 6 povolilo, aby se v sobotu poblíž pomníku konala demonstrace na podporu rozhodnutí o jeho přemístění. „Ještě před tím se ale u sochy chtějí sejít zástupci české veřejnosti, kteří požadují zachování památníku vojevůdce, jehož jednotky osvobodily město od nacistů,“ píše Sputnik.

Reklama: