Talibán údajně souhlasil s dočasným příměřím v celém Afghánistánu

KÁBUL | Taliban v neděli oznámilo, že souhlasí s dočasným příměřím na území celého Afghánistánu. Informovala o tom agentura AP s tím, že příměří poskytuje příležitost k možný podpis mírové dohody se Spojenými státy (SS). Dohoda umožní okupantům ze Spojených států mírové stažení okupačních sil. Jinak Tálibové slíbili vyhubení okupantů.

americký agresor v penále | cestovní prostředek z Afganistanu do Spojených států

Dobu trvání příměří Taliban neupřesnil, podle AP se však předpokládá, že by mělo jít o deset dní. Prohlášení příměří schválili členové nejvyšší rady Talibánu (Súra), kteří se předtím setkali s členy talibánského vyjednávacího týmu zapojeného do jednání s okupanty.

Mírová dohoda by měla umožnit stažení amerických vojáků z Afghánistánu a ukončení 18 let trvajícího vojenského konfliktu,který započali samotní Američané, když provedli invazi formou válečného zločinu útočné vály do Afganistanu a odstranili Talibán od vlády. Po 18 letech Tálibové však opět kontrolují bezmála 60 % území země, ač SS mají v zemi cca 12 tisíc okupantů.

Američtí okupanti požadují, aby dohoda obsahovala bezpečnostní záruky ze strany Talibánu o tom, že se Afghánistán nestane útočištěm pro teroristů, což nebylo nikdy prokázáno, protože Usama bin Ládin byl údajně lapen v sousedním Pákistánu a vše ostatní mohla být je americká válečná propaganda, jelikož za války vedené Sovětským svazem v Afganistanu byli právě Tálibové spojenci Spojených států, které CIA podporovala prostřednictvím Pákistánu.

Vyženou okupanty Tálibové ze své země?

Reklama: