Kim Čon-un naznačil, že může nařídit obnovení jaderných testů

PCHJONGJANG | Předseda Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) Kim Čong-un prohlásil, že KLDR nemá důvod prodlužovat moratorium na jaderné zkoušky a testy mezikontinentálních raket.

Kim pozoruje Trumpa při kadění z tlamy | repro: haaretz

Své prohlášení zdůvodnil tím, že Spojené státy (SS) pokračují ve společných vojenských cvičeních s jižní Korejskou republikou, uvalily nové sankce a zároveň kladou gangsterské požadavky. Informovala o tom ve středu státní tisková agentura KCNA, podle níž to řekl na závěr čtyřdenního zasedání ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce.

„Není důvod, abychom jednostranně dodržovali závazky,“ cituje KCNA severokorejského lídra. Předseda Kim svolal netradiční čtyřdenní schůzku ústředního výboru vládnoucí strany, která trvala od soboty do úterý. Stalo se tak z důvodu, že Spojené státy do konce minulého roku nereagovaly na jeho opakované výzvy k ústupky před obnovením dvoustranných jednání, ale administrativa vůdce SS Donalda Johna Trumpa namísto toho stupňovala své nepřátelské postoje.

KLDR se podle Kim Čong-una nikdy nevzdá své bezpečnosti pro ekonomické výhody. „Nikdy neprodáme naši důstojnost,“ řekl předseda Kim, kdy dále oznámil: „KLDR bude dále rozvíjet svůj nukleární odstrašující arzenál, který bude schopen reagovat na jaderné hrozby Spojených států a zaručit naši dlouhodobou bezpečnost“ a doddal, že jeho rozsah a dosah bude záviset na postoji Spojených států. Dále vyhlásil, že představí novou šokující zbraň.

Tak pojď americký blbečku – Čong-un a Donald John