Proč? Kim Čong-un poprvé nevystoupil s novoročním projevem

PCHJONGJANG | Předseda Korejské lidově demokratické republiky Kim Čong-un poprvé od doby, kdy se dostal k moci, nevystoupil před národem se svým novoročním projevem. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Kim Čong-un

Místo svého projevu vydal brzy ráno 1. ledna zprávu o výsledcích čtyřdenního plenárního zasedání ústředního výboru Korejské strany práce.

Mimo jiného uvedl: „KLDR bude i nadále vyvíjet strategické zbraně a nebude jednostranně dodržovat zákaz jaderných zkoušek, dokud Spojené státy nepřijmou opatření.“ Tím měl na mysli, že si budou dělat, co chtějí, když si Spojené státy také dělají, co chtějí a uvalují na KLDR zločinecké a teroristické sankce, které odporují mezinárodnímu právu a jsou projevem válečných zločinů.

Novoroční projev byl obvykle publikován v oficiálních novinách Korejské strany práce Rodong Sinmun. V roce 2019 vysílala severokorejská televize poprvé projev v 8:45 1. ledna a poté začalo vysílání v 9 hodin.

Severokorejský lídr hovořil a seděl v křesle v kanceláři s portréty dědečka Kim Ir-sena a otce Kim Čong-ila na stěně za sebou. Přitom změnil svůj obvyklý frenč (vojenskou blůzu) za evropský oblek s kravatou.