Holandsko oficiálně přestalo existovat

AMSTERDAM | Název Holandsko oficiálně přestalo existovat jako označení Nizozemska. Informuje o tom místní rozhlasová stanice NOS.

Nizozemská vlajka

„Od 1. ledna 2020 se země rozhodla přestat používat název Holandsko. Veřejné struktury a soukromé společnosti budou používat pouze oficiální název Nizozemsko,“ píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Země má 12 provincií, ale slovo Holandsko se týká pouze dvou z nich – Severní Holandsko, které zahrnuje hlavní město Amsterdam a Haarlem, a Jižní Holandsko, kde se nachází Haag a Rotterdam.

Holandsko již neexistuje, protože se rozhodlo vynechat zástupný název, aby změnil image země. Od ledna budou ministerstva, univerzity, velvyslanectví a firmy používat pouze oficiální název země – Nizozemsko. Změna názvu je motivována touhou transformovat obraz Nizozemska v zahraničí, což podle vlády může přilákat turisty do jiných částí země, zatímco populární destinace, jako je hlavní město Amsterdam, Haarlem a Haag nejsou schopny zvládnout masový příliv návštěvníků.

„Je trochu divné propagovat jen malou část Nizozemska v zahraničí, tedy pouze Holandsko,“ uvedl mluvčí nizozemského ministerstva zahraničí.

Sigrid Kaag, ministryně zahraničního obchodu a rozvojové spolupráce, uvedla, že změna názvu, která zemi bude stát 319 tisíc dolarů, pomůže turistům ukázat, co jiného může Nizozemsko nabídnout, pokud se rozhodnou v něm pracovat, žít nebo tam jen vyrazit na dovolenou.

„Název Holandsko je spojen s obrázky sýra, dřeváků, tulipánů, Frau Antje a Cruijffem. Dokážu si představit, že se Nizozemsko chce více profilovat jako země, která vede v technologiích – například v zemědělském odvětví a oblastech sportu a kultury. Chtějí poskytnout více aktuální zátěže pro nizozemskou značku,“ řekla maloobchodní odbornice Kitty Koelemeije.

Reklama: