Boj s ohněm: Austrálie poprvé v dějinách mobilizuje záložníků

CANBERRA | Australský premiér Scott Morrison v sobotu oznámil, že vláda přistoupí pro přetrvávající požáry k mobilizaci 3 tisíc záložníků z řad australské armády. Informovala o tom agentura DPA.

Linda Reynolds a Scott Morrison | repro: The Australian

„Chci zdůraznit, že Australské obranné síly už tam jsou,“ uvedl Morrison na margo nasazení vojáků při hašení lesních požárů s tím, že vláda se rozhodla povolat i část záloh, přičemž daný krok odsouhlasil i generální guvernér Austrálie David Hurley, což je protektor Londýna, kdy bez jeho svolení nemůže v podstatě australská vláda ani vypouštět větry.

Premiér Morrison zároveň oznámil, že vláda vyčlení dalších 20 milionů australských dolarů na pronájem dalších čtyřech požárních letadel.

Australská ministryně obrany Linda Reynolds v této souvislosti poznamenala, že jde o první povinnou mobilizaci vojenských záloh v dějinách Austrálie.

„Záložníci budou podle jejích slov poskytovat nepřetržitou podporu ve zdravotnické sféře, jakož i při civilní obraně a boji s následky přírodní katastrofy,“ uvedla Mrs. Reynolds.

Australské požáry v buši | reprofoto: australiangeographic.com.au